Spadek i zachowek po dziadkach

Pytanie:

"Umarł dziadek, potem mój tata, a następnie babcia. Po dziadku dziedziczyła moja babcia, ciocia i wujek. Ponieważ umarł mój tata to w jego miejsce wchodzę ja (jako syn) oraz moja mama. Niestety, babcia poszła z ciotką (siostrą taty) do notariusza i tam został sporządzony testament, z którego wynika, że wszystko zapisuje ciotce. Wobec powyższego mnie pozostało tylko domaganie się od ciotki zachowku. Niedługo odbędzie się pierwsza sprawa spadkowa. Czy w jednym pozwie mogę wnosić o ustalenie mojego (i mojej mamy) prawa do spadku po dziadku oraz zachowku z części po babci? Koszty wniesienia sprawy o ustalenie prawa do spadku pokryła moja mama, ale czy koszt drugiej sprawy o tzw. dział spadku może być podzielony na osoby, które dziedziczą. Jednym słowem, gdyby ciotka nie chciała wnieść sprawy o dział spadku i wniosę ja, to czy mogę jednocześnie złożyć w sądzie wniosek o proporcjonalne obciążenie nas kosztami sprawy."

Odpowiedź prawnika: Spadek i zachowek po dziadkach

Zakładamy, że Pański dziadek nie zostawił testamentu. Po nim powinni dziedziczyć babcia w ¼ oraz wujek, ciocia i Pański tato - po ¼ spadku. Po babci dziedziczy wg testamentu ciotka. Do zachowku uprawnieni są Pan i Pański wujek, jako zstępni spadkodawczyni.

Najpierw Pan i Pańska mama powinniście uzyskać stwierdzenie nabycia spadku po Pańskim ojcu. Dopiero potem można się starać o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku (taka jest kolejność).

Roszczenie o zachowek musi Pan wnieść przeciwko Pańskiej cioci. Nie da się tego połączyć z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku.

Roszczeń o zachowek nie rozpatruje się w postępowaniu o dział spadku. Ponieważ jedyną spadkobierczynią po Pańskiej babci jest ciocia, to nie ma potrzeby przeprowadzania działu spadku. Jak wspomniano wyżej, uprawnieni do zachowku mogą go dochodzić na drodze odrębnego procesu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika