Spadek po żonie

Pytanie:

"Żona zmarła w listopadzie 2003 r. W tym momencie miałem już lokatę bankową na swoje nazwisko. Postępowanie spadkowe przeprowadziłem dopiero teraz, w związku z koniecznością wykupu mieszkania - po uregulowaniu przez Spółdzielnię statusu ziemi pod blokiem. Orzeczenie uprawomocniło się 15.X.08 r. Do 14 listopada br. muszę złożyć w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz SD-Z2. Czy muszę wypełniać rubryki 80 - 84, skoro lokata bankowa była na moje nazwisko, a upoważniony był syn?"

Odpowiedź prawnika: Spadek po żonie

Zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn i na okoliczność skorzystania z którego składa się zgłoszenie SD-Z2 o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, przysługuje tylko w przypadku spadkodawców zmarłych po 31 grudnia 2006 r. Zatem w przypadku śmierci spadkodawcy w 2003 r., nawet jeśli postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone w 2008 r., zwolnienie to nie przysługuje i nie ma potrzeby składania zgłoszenia SD-Z2.

 

Zgodnie z art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatnik podatku (spadkobierca) jest obowiązany złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (uprawomocnienia się stwierdzenia nabycia spadku), właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

 

Warto też przeczytać:


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jerzy 2013-01-29 13:23:40

    zmarła żona 5 miesiecy zostałem sam z synem ,syn mieszka w kanadzie.mialem dom z żona i wnim mieszkal syn. teraz syn kaze mi go sprzedac by odzyskac 50 procent pieniedzy za dom. co mam robic jak domu nikt nie chce kupic. co robic w urzedzie skarbowym mam 74 lat jestem zakrecony. ludzie obcy mi pomagaja. prosze o przeslanie wiadomosci jerzy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika