Spłata części majątku wspólnego po podziale
Pytanie:
"Podział majątku wspólnego został dokonany w sądzie na mocy ugody sądowej. Majątek wspólny obejmował działkę i dom. Były mąż zobowiązał się do spłat w trzech ratach, a gdyby termin rat został przedłużony raty zostaną powiększone o ustawowe odsetki. Otrzymuję pieniądze z bardzo dużym opóźnieniem. Były mąż ponownie się ożenił i jak sądzę część lub całość tej nieruchomości zapisał obecnej żonie. W jaki sposób powinnam skierować pismo do komornika, aby zajął nieruchomość i ewentualnie konto bankowe firmy, która jako bar w tejże nieruchomości funkcjonuje, a zapisana jest na obecną małżonkę byłego męża."
Odpowiedź prawnika: Spłata części majątku wspólnego po podziale
Wszczęcie egzekucji następuje na wniosek wierzyciela posiadającego ważny tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. Ugoda zawarta przed sądem jest tytułem egzekucyjnym. Aby można było przeprowadzić egzekucję danemu tytułowi egzekucyjnemu trzeba natomiast nadać klauzulę wykonalności, którą to nadaje sąd na wniosek, w ciągu 3 dni od jego złożenia. Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się komornikowi i dołącza do niego klauzulę wykonalności, należy również wskazać świadczenie, które ma być spełnione jak i sposób egzekucji. Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
W przypadku egzekucji z nieruchomości komornikiem właściwym jest komornik sądu, w którego okręgu znajduje się nieruchomość. Istnieje też możliwość zajęcia rachunku bankowego dłużnika. W tym celu komornik przesyła do oddziału banku zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnych do wysokości kwoty będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucji oraz zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego. Zajęcie może dotyczyć rachunku bankowego dłużnika lub wspólnego rachunku bankowego dłużnika i osób trzecich. Dalsze czynności egzekucyjne prowadzone będą do przypadającego dłużnikowi udziału w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy regulującej prowadzenie rachunku, którą dłużnik obowiązany jest przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Jeżeli umowa rachunku bankowego nie określa udziałów lub nie zostanie przedłożona domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Z przedstawionej sytuacji wynika jednak, że posiadaczem rachunku bankowego jest wyłącznie małżonka dłużnika. Postępowanie egzekucyjne może dotyczyć oprócz opisywanej nieruchomości, także ruchomości, wynagrodzenia za pracę oraz innych wierzytelności i praw majątkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?