Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wolą darczyńców jest, komu chcą przekazać darowiznę – jednemu z małżonków, czy obojgu. Wykorzystanie darowizny na rzecz majątku wspólnego obdarowanego i jego żony (np. spłatę wspólnego kredytu małżonków) nie powinno przekreślać woli darczyńców, którą było udzielenie darowizny tylko małżonkowi, a nie małżonce.
Wykorzystanie środków z darowizny, które stanowią majątek osobisty małżonka, na rzecz majątku wspólnego małżonków (np. na spłatę wspólnego kredytu) może być natomiast traktowane jako nieodpłatne przysporzenie, a więc darowizna na rzecz drugiego małżonka.
Zatem zamiast bezpośrednio regulować kredyt mąż powinien dać żonie darowiznę w wysokości połowy kwoty potrzebnej do spłaty darowizny, przy czym, aby taka darowizna korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, musi nastąpić z zachowaniem warunków określonych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Powinna być zatem w terminie miesiąca zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, a ponadto jej przekazanie powinno być udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy małżonki albo jej rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Zob.: Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
Dopiero po dokonaniu powyższej darowizny przez męża na rzecz żony, każde z nich powinno dokonać spłaty kredytu – po połowie.
Niestety istnieje możliwość, że organy podatkowe mogą powoływać się na przekonanie, iż powyższa konstrukcja ma na celu obejście przepisów prawa podatkowego (uniknięcie konieczności zapłaty podatku od darowizny), ale z drugiej strony podatnicy mogą tak układać swoje sprawy, aby płacić możliwie jak najniższe podatki.