Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego

Pytanie klienta:

""Kto zobowiązany jest do wypłaty wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego, pozostawionego przez spadkodawcę?""

Odpowiedź prawnika:

Udzielając odpowiedzi na tak postawione pytanie należy pamiętać, że w przypadku lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu dziedziczeniu podlega wkład mieszkaniowy związany z tym prawem, a nie samo prawo. W sytuacji, gdy mieszkający ze spadkodawcą, któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego, współspadkobiercy będą chcieli wstąpić w prawa po zmarłym dotyczących zajmowanego przez niego lokalu, powinni wskazać jednego z uprawnionych spadkobierców, któremu prawo to powinno zostać przez spółdzielnię mieszkaniową przyznane. Najczęściej odbywa się to w ramach postępowania o dział spadku prowadzonego w trybie nieprocesowym przez sądy rejonowe. Wówczas spadkobierca, któremu przyznano by lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu w takim postępowaniu powinien spłacić pozostałych współspadkobierców z tej części wkładu mieszkaniowego, która by tym osobom przysługiwała. Jednakże, jeżeli spadkobiercy nie są zainteresowani przydziałem lokatorskiego prawa do lokalu jednemu z nich, to wówczas spółdzielnia zobowiązana jest do wypłacenia spadkobiercom wkładu mieszkaniowego w oparciu o postanowienie sądu wydane w trybie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.