Sposób przekształcenia zakładu budżetowego

Pytanie:

Jesteśmy zakładem budżetowym gminy, jako Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i prowadzimy wspólnoty mieszkaniowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do 30.06.06r. zakład nasz ma ulec przekształceniu. Na naszym terenie istnieje spółka z o.o. będącą w 100% własnością gminy, która dostarcza media (c.o., cwu, woda, kanalizacja, śmieci itd.) na rzecz wspólnot mieszkaniowych, przy czym my występujemy w roli pośrednika ponieważ dokonujemy rozliczeń. Czy w/w spółka może przejąć nasz zakład i zarządzać wspólnotami, czy musi powstać oddzielna spółka?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z przedstawionego pytania wynika, że mamy do czynienia z zakładem budżetowym, do którego w zakresie przekształcenia stosuje się przepisy ustawy o finansach publicznych, stanowiące, że obecnie zakład można przekształcić po jego likwidacji, a zarazem przepisy ustawy o gospodarce komunalnej precyzujące, w jaki sposób można tego przekształcenia dokonać. Zgodnie z art. 22 ustawy o gospodarce komunalnej, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może, w drodze uchwały, zdecydować o likwidacji zakładu budżetowego w celu zawiązania spółki akcyjnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez wniesienie na pokrycie kapitału spółki wkładu w postaci mienia zakładu budżetowego pozostałego po jego likwidacji.

Z brzmienia cytowanego przepisu wynika, że ustawodawca nie przewidział w tym trybie przekształcenia polegającego na wniesieniu majątku zakładu budżetowego do spółki do spółki już istniejącej, czyli połączenia zakładu ze spółką.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: