Sprawa wpadkowa
Pytanie:
"Proszę o wyjaśnienie terminu "orzeczenie wydane w sprawie wpadkowej ", " sprawa wpadkowa "."
Odpowiedź prawnika: Sprawa wpadkowa
Orzeczenie wpadkowe oznacza orzeczenie wydane w sprawie mającej charakter uboczny w stosunku do sprawy głównej, a więc nie rozstrzyga ono sprawy co do jej istoty (sprawą wpadkową jest na przykład sprawa dotycząca zwolnienia strony od kosztów sądowych). Najlepiej charakter orzeczenia wpadkowego można wyjaśnić na przykładzie orzecznictwa. I tak, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 27.02.2002 r. (III CZ 14/02 LEX nr 54470), charakter wpadkowy ma postępowanie o przywrócenie terminu do wniesienia środka odwoławczego, gdyż jego celem nie jest badanie dopuszczalności dokonania czynności procesowej inicjującej kolejny etap postępowania, tylko ocena zasadności wniosku.
Z kolei, zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, charakter wpadkowy (czyli incydentalny) ma stanowisko organu administracyjnego wyższego stopnia dotyczące niezałatwienia sprawy w terminie przez organ niższego stopnia (wyrok NSA w Warszawie z dnia 24.05.2001 r., IV SA 572/99, ONSA 2002/3/116).
Typową decyzją o charakterze wpadkowym, niemającą wpływu na bieg postępowania głównego, jest decyzja dotycząca sprostowania orzeczenia (uwzględniająca wniosek o dokonanie takiego sprostowania lub też taki wniosek oddalająca). Wniosek o sprostowanie orzeczenia nie wszczyna bowiem odrębnego postępowania sądowego i postanowienie o oddaleniu tego wniosku nie kończy zaś takiego postępowania. Takie zdanie wyraził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14.10.1993 r. (II KRN 177/93, OSNKW 1993/11-12/77).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?