Sprawdzanie czy druga strona wniosła apelację

Pytanie:

"03.04.2007 r. zostało wydane postanowienie Sądu o wypłaceniu do rąk drugiego małżonka części wynagrodzenia za pracę małżonka który nie spełnia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Małżonek nie podając przyczyn - nie był obecny na odczytaniu postanowienia - w ciągu 7 dni złożył wniosek o wydanie uzasadnienia postanowienia. Czy od postanowienia małżonek nieobecny na rozprawie może się odwołać, w jakim terminie, jakimi pismami ? Czy małżonek który miał odbierać wynagrodzenia z pracę - współmałżonka będzie powiadomiony o tym, kiedy może odbierać wynagrodzenie, czy też ma \"przygotowywać\" się do dalszych procesów? Jak długo może potrwać ten proces?"

Odpowiedź prawnika: Sprawdzanie czy druga strona wniosła apelację

Sprawa o nakazanie wypłacania wynagrodzenia do rąk współmałżonka toczy się w postępowaniu nieprocesowym, w wyniku którego sąd wydaje postanowienie. Od postanowienia sądu I instancji co do istoty sprawy (a więc omawianego postanowienia) można złożyć apelację na zasadach przewidzianych dla apelowania od wyroków. Zasady te zostały dokładnie omówione w artykule Jak złożyć apelację od wyroku sądu cywilnego?
Prawo do złożenia apelacji ma każdy z uczestników postępowania, również małżonek nieobecny przy ogłoszeniu postanowienia. W przypadku gdy złożono wniosek o uzasadnienie, dla osoby która złożyła taki wniosek  termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia doręczenia uzasadnienia i wynosi dwa tygodnie. Termin doręczenia uzasadnienia małżonkowi będzie zaznaczony na tzw. zwrotce, która po doręczeniu trafi do sądu. Na sporządzenie uzasadnienia sąd ma instrukcyjny termin dwóch tygodni.

Jeżeli zostanie apelacja zostanie wniesiona prawidłowo (czyli w terminie, nie będzie zawierała ona braków formalnych lub braki te zostaną uzupełnione w terminie) to zostanie ona doręczona drugiej stronie. W takiej sytuacji druga strona będzie wiedzieć, że ma się przygotować do dalszej części procesu, będzie mogła ona złożyć odpowiedź na apelację. Jeżeli zostanie wniesiona apelacja, ale ulegnie odrzuceniu to druga strona również będzie powiadomiona o tym orzeczeniu. Jeżeli natomiast apelacja nie zostanie w ogóle wniesiona to w takiej sytuacji druga strona nie jest powiadamiana, musi ona sama kontrolować sprawę. W celu uzyskania wiadomości o tym na jakim etapie znajduje się sprawa  w można uzyskiwać potrzebne informacje w sądzie. Można się więc kolejno pytać, czy zostało sporządzone już uzasadnienie, czy je wysłano, czy w sądzie jest już dowód doręczenia uzasadnienia, z jaką datą odebrano uzasadnienie, czy wniesiono apelację. Proszę również pamiętać o czasie jaki musi upłynąć, by pismo zostało doręczone. Tak więc musi ono dotrzeć do poczty adresata (można liczyć około tygodnia), a potem  jeżeli nie jest od razu odebrane, jest dwukrotnie awizowane (co może trwać dwa tygodnie), po czym informacja zwrotna jest przesyłana do sądu. Rozpoznanie sprawy przez sąd wyższej instancji jest uzależnione od obciążenia tego sądu sprawami, stąd nie można z góry wskazać jak długo sprawa będzie trwała.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika