Sprawdzenie legalności budynku

Pytanie:

"Zamierzam kupić działkę, na której zlokalizowany jest budynek. W wypisie z księgi wieczystej działka ta jest opisana jako działka niezabudowana. Właściciel twierdzi, iż budynek ten został zbudowany legalnie, jednakże odmawia mi udostępnienia dokumentacji potwierdzającej ten fakt. Czy i gdzie mam możliwość sprawdzenia, czy ten budynek to nie jest samowola budowlana?"

Odpowiedź prawnika: Sprawdzenie legalności budynku

Danych takich należy szukać w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostów. Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne w ewidencji tej znajdują się dane na temat budynków – ich położenia, przeznaczenia, funkcji użytkowych i ogólnych danych technicznych. Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy, właściciel jest obowiązany do powiadamiania starosty o wszystkich zmianach uzasadniających zmianę wpisu. Jeżeli dane dotyczące budynku znajdują się w ewidencji, można domniemywać, że budynek został wybudowany zgodnie z prawem. Każdy kto ma interes prawny, ma prawo wglądu do operatu ewidencyjnego zawierającego dane o gruntach i budynkach. Informacje takie udostępniane są jednak odpłatnie (art. 24 ustawy).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Grubas z osp 2022-02-10 12:55:41

    Dobry artykuł/porada.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika