Sprawdzenie pochodzenie pojazdu

Pytanie:

Które przepisy pozwalają nabywcy na wgląd w CEPiK lub policyjną bazę danych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

CEPiK to skrót od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ewidencja dzieli się na Centralną Ewidencję Pojazdów i Centralną Ewidencję Kierowców. Kwestie dostępu do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów regulują przepisy art. 80a i nast. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.)

W kwestii dostępu do bazy danych Policji należy wskazać, iż osoba postronna nie ma dostępu do takich danych. Można natomiast, posiadając dane pojazdu udać się na komisariat i zapytać czy Policja poszukuje danego pojazdu. Pomocny jest zwykle numer VIN.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Naprawa uszkodzonego pojazdu a wysokość odszkodowania

  Wcześniejsza naprawa pojazdu przez poszkodowanego, czy też przywrócenie podstawowych funkcji pojazdu nie powoduje zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności. - Tak przyjął w dniu 7 (...)

 • Do czego są uprawnieni inspektorzy transportu drogowego?

  Inspektorzy transportu drogowego uprawnieni są do przeprowadzania kontroli w transporcie drogowym, w tym kontroli ruchu drogowego. Inspektor transportu drogowego, podczas przeprowadzania kontroli drogowej, (...)

 • Karta Polaka na cały świat

  Propozycja rządowa zakłada rozszerzenie ustawy o Karcie Polaka na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.

 • Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • Kolejne rewolucyjne zmiany dla kierowców?

  Likwidacja karty pojazdu i nalepki kontrolnej, możliwość zachowania dotychczasowego (przypisanego do pojazdu) numeru rejestracyjnego pojazdu, brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy - to (...)

NA SKÓTY