Sprzedaż odziedziczonego gospodarstwa rolnego
Pytanie:
"Jeżeli spadkobiercą po matce zostało tylko jedno z dzieci, które zobowiązało się pod przysięgą sądu wrócić na ojcowiznę i gospodarzyć, to czy w przypadku sprzedaży domu (traktowanego obecnie jako letniskowy) przez spadkobiercę powinien on dochodem tym podzielić się z pozostałym rodzeństwem? Nadmieniam, iż rodzeństwo spadkobiercy nie otrzymało zachowku po zmarłych rodzicach."
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż odziedziczonego gospodarstwa rolnego
Przedstawiony w pytaniu problem zdaje się dotyczyć (pytanie jest dość niejasne) zbycia domu (traktowanego aktualnie jako letniskowy) wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, które jedno z rodzeństwa uzyskało tytułem spadkobrania. Fakt, iż wyraziło ono wobec sądu wolę prowadzenia tego gospodarstwa sugeruje, iż w wyniku przeprowadzonego postępowania działowego, gospodarstwo rolne przypadło właśnie jemu. Dokonana później sprzedaż nie może stanowić podstaw do dochodzenia roszczeń z tytułu spadkobrania, gdyż nie znajdują tutaj zastosowania stosowne przepisy kodeksu cywilnego nakładające na zbywcę obowiązek wydania (w odpowiedniej proporcji) korzyści uzyskanych z takiej umowy. Wynika to z faktu, iż obowiązek taki powstawałby w odniesieniu do nieruchomości rolnych które zostały odpłatnie zbyte przed upływem 5 lat od działu spadku, zaś w tym przypadku nie może być mowy o zbyciu nieruchomości rolnej. Nadmienić ponadto należy, iż roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem 3 lat od ogłoszenia testamentu, a w przypadku dziedziczenia ustawowego roszczenia te (częściej o uzupełnienie zachowku) ulegają przedawnieniu po upływie 3 letniego terminu od otwarcia spadku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?