Sprzedaż przez biuro nieruchomości

Pytanie:

Biuro nieruchomości oprócz pośrednictwa w kupnie - sprzedaży zamierza kupować mieszkania, ziemię rolną, działki budowlane od osób niebędących podatnikami VAT. Jak opodatkowana będzie sprzedaż nabytych nieruchomości przez Biuro?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku, w którym osoba lub podmiot prowadzący biuro nieruchomości oprócz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości zajmie się działalnością gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości we własnym imieniu i na własną rzecz, będzie musiała stosownie ustalać zobowiązania podatkowe od nowego przedmiotu działalności.

Niestety w przypadku nieruchomości ewentualne skutki podatkowe przy sprzedaży, zwłaszcza w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), znacznie się różnią, w zależności od przedmiotu sprzedaży, a także niejednokrotnie okoliczności sprzedaży. Zatem zasadniczo każda transakcja powinna być analizowana indywidualnie. Przykładowo w zakresie działek gruntu, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwolniona z VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem sprzedaż działek budowlanych, nawet kupionych nie od podatnika VAT, będzie podlegała opodatkowaniu VAT w stawce 23%.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: