Sprzedaż samochodu w spółce cywilnej

Pytanie:

"Prowadzimy Spółkę Cywilną (PKPiR, VAT). W roku 2001 kupiliśmy na spółkę samochód ciężarowy na fakturę i odliczyliśmy VAT. Obecnie chcemy ten samochód sprzedać. Od 3 lat mamy inny skład w spółce cywilnej. Natomiast w dowodzie rejestracyjnym tego samochodu widnieją nazwiska wspólników starych w momencie kupna samochodu. W jaki sposób teraz sprzedać ten samochód? Wystawiamy fakturę VAT ze spółki cywilnej na 22%?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż samochodu w spółce cywilnej

Samochód wniesiony do spółki cywilnej jest własnością wspólną wspólników (współwłasność łączna). Współwłasność ta trwa mimo zmian składu osobowego spółki, zatem sprzedaż samochodu jest dokonywana przez aktualnych wspólników spółki cywilnej, pomimo iż w czasie od nabycia samochodu nastąpiła zmiana składu wspólników. Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy. Zgodnie z tym ostatnim przepisem przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Zatem jeśli spółka cywilna używała samochód co najmniej pół roku po nabyciu, jego sprzedaż będzie zwolniona z VAT, nawet jeśli podatnik (spółka cywilna) odliczył VAT przy nabyciu samochodu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • autor 2011-12-07 12:39:08

    OK, a jeśli samochód został zgodnie z przepisami zmieniony na osobowy tzn( wyjęta kratka itp) to czy też sprzedaż będzie zwolniona z VAT? Oraz czy muszę go przepuszczać przez kasę fiskalną? Przecież w kasie nie mam pozycji, stawka vat zwolniony samochód?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika