Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Faktycznie w kodeksie karnym sankcjonowane jest przestępstwa sprzeniewierzenia. Należy odnieść się do artykułu 284 kodeksu karnego, który stanowi, iż kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Co najważniejsze jednak, to przedmiotem czynu opisanego powyżej zacytowanym przepisem jest rzecz cudza. W przypadku samochodu, o którym Pan pisze nie może być mowy o rzeczy cudzej, gdyż wszystko wskazuje na to, iż był on przedmiotem Państwa majątku wspólnego. Z punktu widzenia zatem prawa karnego nie został spełniony podstawowy warunek, nie ma tu mowy o rzeczy cudzej.
Sprawca takiego czynu jakim jest ten opisany w przepisie powinien sobie „przywłaszczyć” cudzą rzecz, włączyć ją do swojego lub osoby trzeciej majątku. Tymczasem w Pana przypadku – skoro przeznaczył Pan ów przedmiot na potrzeby rodziny – nie można stwierdzić, iż cena samochodu zwiększyła Pana stan posiadania.