Sprzeniewierzenie przedmiotu majątku wspólnego

Pytanie:

"Od ponad roku jestem w trakcie rozwodu, żona nie przekazywała pieniędzy na utrzymanie dzieci. Sprzedałem samochód (20000 zł), żeby móc utrzymać dzieci. Pieniądze ze sprzedaży w całości przeznaczyłem na wydatki z nimi związane. Żona wniosła jakieś (nie wiem na jakiej podstawie) oskarżenie o „sprzeniewierzenie” i dostałem zawiadomienie, że prokurator wnioskuje dla mnie 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata i 1000 zł grzywny. Nigdy nie byłem karany. Istnieje między nami wspólność majątkowa. Samochód sprzedałem w zeszłym roku, a pismo z prokuratury dostałem początkiem marca tego roku. Czy i na jakiej podstawie może prokurator tak wnioskować?"

Odpowiedź prawnika: Sprzeniewierzenie przedmiotu majątku wspólnego

Faktycznie w kodeksie karnym sankcjonowane jest przestępstwa sprzeniewierzenia. Należy odnieść się do artykułu 284 kodeksu karnego, który stanowi, iż kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.  Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Co najważniejsze jednak, to przedmiotem czynu opisanego powyżej zacytowanym przepisem jest rzecz cudza. W przypadku samochodu, o którym Pan pisze nie może być mowy o rzeczy cudzej, gdyż wszystko wskazuje na to, iż był on przedmiotem Państwa majątku wspólnego. Z punktu widzenia zatem prawa karnego nie został spełniony podstawowy warunek, nie ma tu mowy o rzeczy cudzej.

Sprawca takiego czynu jakim jest ten opisany w przepisie powinien sobie „przywłaszczyć” cudzą rzecz, włączyć ją do swojego lub osoby trzeciej majątku. Tymczasem w Pana przypadku – skoro przeznaczył Pan ów przedmiot na potrzeby rodziny – nie można stwierdzić, iż cena samochodu zwiększyła Pana stan posiadania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Autor 2013-02-13 02:40:15

    Czy i na jakiej podstawie może prokurator tak wnioskować? Na podstawie swoich przepisów k.k okrojonych a lepszych nie ma!?sprzeniewierzenie? jest gdy sprawca włącza rzecz np. z przechowania do majątku własnego ,z przywłaszczenia Panu nie postawił, bo nie ma w k.k. kategorii, ?rzecz ruchoma współdzielona?, poszło z automatu, przez wspólnotę majątkową, przy intercyzie samochód już by miał jednego właściciela i ?oczko wyżej? art. 284&1, ale przynajmniej nie przypisują Panu winy celowej tylko nieumyślną-?w zawieszeniu? Trudno przewidzieć jaką żona strategię wybrała czy oceniła sytuację wg k.c.? -) bo rzecz trudna do ustalenia[.. gdzie kończyło się Pana prawo a gdzie zaczynało żony..]- art.346 k.c, ale z art.344 &1 może wystąpić o odszkodowanie za samowolne naruszenie posiadania ale!,ale!...w tym artykule jest zwrot dla Pana .korzystny? ...jak również przeciwko temu ,na czyją korzyść naruszenie nastąpiło?...,i to powinien Pan wykorzystać./ doczytać o klauzulach generalnych i dobrach chronionych /. Mówię o tym, bo jeśli nie z art.-ów wprost! To z klauzul zaatakuje / lub Jej prawnik?!/.A jeśli Pan sam będzie zorientowany czym się to ?je? to jeszcze może do tego dołożyć. Roszczenie musi wnieść do 1 roku od sprzedaży/ art.344.&2./, oraz że niczego nie wywalczy dopóki trwa małżeństwo/ z art.121,pkt.3, a potem to już może się i wszystko dziać...i nie dziać....?/ A na karnym gdy stanie? to musi Pan ,- przeważyć szalę ?krzywdą? swoją i dzieci po zbyciu auta i odwrócić chęć zysku na brak zysku, Prokurator zawsze szuka narażonego dobra i rozmiaru szkody społecznej, , Pan jest bardziej stratny!! A zarzut? "przywłaszczenia"?czy tą drogą nie trafił się Panu ?łup? ze wspólnych dzieci? Odstąpią! jest Pan przecież ?jedynym opiekunem dzieci? a z tytułu zobowiązań ? rodzic ?dziecko? należą się Panu ustawowe środki.-)Może szybciej ureguluje Pan sprawę jednostronnego utrzymania ?.Proszę tego pilnować! pomimo ?k.k? z Sądu Rodzinnego. p.s.-) ale na mój nos zrezygnowała, bo k.c. 2x razy ją blokuje! I dała upust w karnym. Powodzenia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika