Środki i majątek wyłączone spod egzekucji
Pytanie:
"Sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki akcyjnej ze względu na brak środków do przeprowadzenia postępowania. Spółka osiąga niewielkie stałe dochody z tytułu umowy dzierżawy swoich środków trwałych. Przychody z dzierżawy powinny być przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia zarządu, wynajem lokalu siedziby, obsługę księgową i bieżące opłaty eksploatacyjne (np. pocztowe). Czy uzyskane tą droga środki finansowe można wyłączyć spod egzekucji z tytułów wykonawczych uzyskanych przed złożeniem wniosku o upadłość? Czy z tych środków można zakupić wyposażenie lub środki trwałe konieczne do prowadzenia działalności w powyższym ograniczonym zakresie (takie jak np. komputer, faks, ksero)? Czy można pokrywać koszty np. koniecznego remontu instalacji kanalizacyjnej w lokalu?"
Odpowiedź prawnika: Środki i majątek wyłączone spod egzekucji
Z dniem uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego upadły odzyskuje prawo zarządzania swoim majątkiem i rozporządzania jego składnikami. Spółka może więc samodzielnie dysponować swoim majątkiem i swobodnie prowadzić działalność. Spółka może więc z uzyskiwanych przez siebie dochodów zakupić wyposażenie, środki trwałe, czy wydatkować uzyskane dochody na remont. Informacje o ty, co może zostać wyłączone spod egzekucji zawiera artykuł Jakie przedmioty i jakie sumy są wyłączone spod egzekucji? Dochody uzyskiwane przez spółkę z tytułu umowy dzierżawy środków trwałych nie podlegają wyłączeniu spod egzekucji. Wierzyciele spółki mogą więc wszcząć postępowanie egzekucyjne np. z wierzytelności (czyli należności z dzierżawy) lub z rachunku bankowego, na który wpływa czynsz dzierżawny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?