Status pokrzywdzonego w sprawach o wykroczenie

Pytanie:

"Przy kolizji drogowej policjant uznał współwinę obu uczestników. Jeden przyjął mandat drugi nie. Mandatariusz występuję w sądzie w sprawie drugiego jako pokrzywdzony. Na jakiej podstawie prawnej osoba współsprawca i współwinna czynu może być jednocześnie pokrzywdzonym w sprawie sądowej toczącej się w stosunku do drugiego?"

Odpowiedź prawnika: Status pokrzywdzonego w sprawach o wykroczenie

Jak można założyć, postępowanie przeciwko współsprawcy wypadku, ponieważ dotyczy wykroczenia,  toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej k.p.w.). Dlatego też należy zwrócić uwagę na art. 25 § 1 k.p.w., który stanowi:

Art. 25. § 1. Pokrzywdzonym jest ten, czyje dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez wykroczenie

W doktrynie, w odniesieniu do wykroczeń drogowych, formułuje się stanowisko, że zasadniczym dobrem podlegającym ochronie jest bezpieczeństwo i porządek ruchu drogowego, a ponadto zdrowie i mienie m.in. kierujących pojazdami. Jak stwierdza J. Lewiński: W sprawach o wykroczenia, np. drogowe, osoba, która w wyniku kolizji drogowej doznała lekkiego uszkodzenia ciała lub której pojazd został uszkodzony przez sprawcę wykroczenia określonego w art. 86 k.w., jest niewątpliwie pokrzywdzonym w rozumieniu § 1 art. 25 k.p.w. (J. Lewiński, Komentarz do Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, LexPolonica).

Powyższy przepis nie zawiera wyłączeń o charakterze podmiotowym, na mocy których współsprawcy nie mogli by nabywać statusu pokrzywdzonego. Dlatego też należy uznać, że okoliczność, iż pokrzywdzony jest jednocześnie współsprawcą wykroczenia nie stoi na przeszkodzie, by występował on w sprawie drugiego współsprawcy jako pokrzywdzony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika