Świadczenie alimentacyjne - wspólne zamieszkiwanie

Pytanie:

"Rodzice są właścicielami spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Jest u nich zameldowana ich córka, ale tam nie mieszka. Rodzice złożyli wniosek o wymeldowanie jej w trybie administracyjnym. Czy musi się ona poddać temu wnioskowi i jak ewentualnie powinna się bronić skoro nie ma możliwości zameldować się u kogo innego, a na meldunku jej zależy? Czy może żądać zapewnienia jej lokum jeśli w dodatku nie ma gdzie mieszkać?"

Odpowiedź prawnika: Świadczenie alimentacyjne - wspólne zamieszkiwanie

Art. 5 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych nakłada na każdego obywatela Polski obowiązek zameldowania się w miejscu stałego pobytu. Definicję stałego pobytu zawiera art. 6 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, jest to miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego przebywania. Znaczenie mają więc tutaj dwa elementy:

  • sam fakt przebywania w danym miejscu oraz
  • zamiar przebywania właśnie w tym miejscu.

Jeżeli więc osoba ta nie przebywa w miejscu, w którym jest zameldowana i nie ma zamiaru przebywania tam, obowiązana jest ona do zameldowania się w innym miejscu.

Podstawą do żądania świadczeń alimentacyjnych rodziców względem dziecka jest art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązek taki istnieje gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie lub znajduje się w niedostatku. Świadczenia alimentacyjne w tym przypadku nie muszą jednak polegać na dopuszczeniu do mieszkania razem z nimi. W tym celu mogą np. udostępnić córce inne mieszkanie. Obowiązek ten można również zrealizować przez świadczenie pieniężne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika