Świadczenie usług dla byłego pracodawcy i ryczałt
Pytanie:
"Pracownik jest zatrudniony do końca 09.2007 r. w spółce z o.o. na stanowisku kierownika sprzedaży, oprócz tego jest jednym z udziałowców tej spółki. Chciałby założyć działalność gospodarczą z formą opodatkowania ryczałtu - kolportaż gazet. Zakłada, że będzie świadczył usługi m.in. dla swojego byłego pracodawcy. Czy ryczałtowiec kiedykolwiek może świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy nie tracąc prawa do ryczałtu (UoZPDOF, art. 8 pkt. 2 wyklucza)? Czy w przepisach jest gdzieś napisane kiedy "były pracodawca" przestaje być zaporą do ryczałtu i świadczenia usług dla niego (tak jak w art. 9a UoPDOF - rok bieżący i poprzedni), czy do końca swoich dni jest to niemożliwe?"
Odpowiedź prawnika: Świadczenie usług dla byłego pracodawcy i ryczałt
Jak stanowi art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 (t.j. rozpoczynający działalność samodzielnie lub w formie spółki) nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Niestety przepisy o ryczałcie nie definiują pojęcia byłego pracodawcy, nie ograniczają też czasu, kiedy świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy nie spowoduje utraty prawa do ryczałtu (np. do roku poprzedzającego rok podatkowy).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?