Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
Do sporządzenia testamentu w formie pisemnej nie jest konieczna obecność świadków. Świadkowie są natomiast konieczni, jeżeli testament jest sporządzany w finnej formie urzędowej - takiej jak testament urzędowy czy też w formie ustnej - w takiej sytuacji to, czy testament został sporządzony prawidłowo zależy, między innymi od tego czy przy jego sporządzaniu była obecna określona liczba świadków i czy dane osoby mogły być świadkami.
W związku z powyższym sam fakt, że przy sporządzaniu testamentu w formie pisemnej była obecna osoba, która według kc nie może być świadkiem, nie sprawia, że sporządzony testament jest bezwzględnie nieważny. Obecność takiej osoby może mieć znaczenie dla ważności testamentu, jeżeli osoba podważająca testament jest w stanie wykazać, że obecność danej osoby sprawiła, że np. testator działał pod wpływem groźby lub pod wpływem błędu – a zatem, zachodzą przesłanki, które pozwalają na stwierdzenie nieważności testamentu.