Syndyk jako podatnik podatku VAT

Pytanie:

"Czy Syndyk podlega ustawie VAT (art. 15 ust. 3 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług)? Jeśli tak to komu syndyk wystawia fakturę VAT ( sądowi czy upadłemu)? Kiedy Syndyk ma bezwzględny obowiązek wystawienia faktury VAT (w dacie wydania postanowienia sądu o zaliczce na wynagrodzenie, w dacie otrzymania tego postanowienia czy w dacie otrzymania zasadzonej zaliczki)? Co jest podstawą opodatkowania (zasądzona zaliczka brutto pomniejszona o kwotę podatku czy zaliczka brutto bez pomniejszenia o kwotę podatku)? Jak liczyć w świetle art. 113 ust.1 wartość sprzedaży opodatkowanej (czy np. od wartości zasądzonych przez sąd wszystkich zaliczek w 2005 r. odejmuje się wg wzoru wyliczony podatek VAT, czy wartością sprzedaży opodatkowanej jest kwota brutto w/w zaliczek)? Czy syndyk jako podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli wydatki poniesione przez niego na nabywane towary i usługi wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, ale w świetle tychże przepisów o pdof syndyk jako podatnik wykonujący działalność osobiście nie prowadzi ewidencji w zakresie ponoszonych kosztów, a jedynie oblicza i płaci zryczałtowane kup w wysokości 20% uzyskanego przychodu jakim są zaliczki ustanowione przez sąd i wypłacane syndykowi z funduszu masy upadłości?"

Odpowiedź prawnika: Syndyk jako podatnik podatku VAT

Kwestia ta budzi duże wątpliwości. Ostatecznie wydaje się, że należy przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów (w piśmie z dnia 30 grudnia 2004 r., Nr PP10-812-1022/04/MR/3545), że syndycy podlegają przepisom ustawy o VAT (wykonywane przez nich czynności podlegają opodatkowaniu tym podatkiem). Takie stanowisko z pewnością będzie reprezentowane przez ograny podatkowe (zresztą było reprezentowane także przed ukazaniem się powyższego pisma).

Naszym zdaniem na rzecz sądu. To on jest bowiem podmiotem zlecającym wykonywanie czynności syndyka. Można się jednak spotkać z odmiennym poglądem (praktyka najbliższych tygodni z pewnością zweryfikuje to, który z poglądów jest prawidłowy).

Syndyk ma obowiązek wystawić fakturę (zaliczkową) w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zaliczki.

Naszym zdaniem należy przyjąć, iż jeśli syndyk nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego zasądzana zaliczka jest kwotą brutto, a więc zawiera już podatek VAT. Podstawą opodatkowania jest zatem kwota pomniejszona o tenże podatek (w celu przybliżonego jej ustalenia można zastosować metodę „w stu”, tj. przemnożyć kwotę brutto przez 18,03%). Jeśli syndyk korzysta ze zwolnienia podmiotowego zasądzana zaliczka siłą rzeczy nie zawiera podatku VAT.

Uważamy, że w przypadku, gdy syndyk korzysta ze zwolnienia podmiotowego, wartością sprzedaży opodatkowanej dla celów zwolnienia podmiotowego jest zasądzana przez sąd zaliczka.

Jak najbardziej. Nie ma znaczenia, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody syndyka zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej wykonywanej osobiście.

Specyfika takiej sytuacji została uwzględniona w brzmieniu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wyłącza on możliwość odliczenia podatku od towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Użycie trybu przypuszczającego („mogłyby” zamiast „mogły” lub „mogą”) dotyczy właśnie przypadków, gdy niemożność zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu jest konsekwencją zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów obowiązujących podatnika na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika