Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestia ta budzi duże wątpliwości. Ostatecznie wydaje się, że należy przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów (w piśmie z dnia 30 grudnia 2004 r., Nr PP10-812-1022/04/MR/3545), że syndycy podlegają przepisom ustawy o VAT (wykonywane przez nich czynności podlegają opodatkowaniu tym podatkiem). Takie stanowisko z pewnością będzie reprezentowane przez ograny podatkowe (zresztą było reprezentowane także przed ukazaniem się powyższego pisma).
Naszym zdaniem na rzecz sądu. To on jest bowiem podmiotem zlecającym wykonywanie czynności syndyka. Można się jednak spotkać z odmiennym poglądem (praktyka najbliższych tygodni z pewnością zweryfikuje to, który z poglądów jest prawidłowy).
Syndyk ma obowiązek wystawić fakturę (zaliczkową) w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zaliczki.
Naszym zdaniem należy przyjąć, iż jeśli syndyk nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego zasądzana zaliczka jest kwotą brutto, a więc zawiera już podatek VAT. Podstawą opodatkowania jest zatem kwota pomniejszona o tenże podatek (w celu przybliżonego jej ustalenia można zastosować metodę „w stu”, tj. przemnożyć kwotę brutto przez 18,03%). Jeśli syndyk korzysta ze zwolnienia podmiotowego zasądzana zaliczka siłą rzeczy nie zawiera podatku VAT.
Uważamy, że w przypadku, gdy syndyk korzysta ze zwolnienia podmiotowego, wartością sprzedaży opodatkowanej dla celów zwolnienia podmiotowego jest zasądzana przez sąd zaliczka.
Jak najbardziej. Nie ma znaczenia, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody syndyka zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej wykonywanej osobiście.
Specyfika takiej sytuacji została uwzględniona w brzmieniu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wyłącza on możliwość odliczenia podatku od towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Użycie trybu przypuszczającego („mogłyby” zamiast „mogły” lub „mogą”) dotyczy właśnie przypadków, gdy niemożność zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu jest konsekwencją zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów obowiązujących podatnika na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.