Termin odrzucenia spadku przez małoletniego

Pytanie:

Zmarł ojciec. Córka odrzuca spadek, ale upłynęło już 5 miesięcy od jego śmierci a córka ma nieletnie dziecko. Nie zdąży więc wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Proszę o wzór takiego wniosku do sądu rodzinnego. Czy 6 miesięczny okres na odrzucenie spadku przez małoletniego biegnie w tym przypadku od momentu odrzucenia spadku przez jego matkę (w tym momencie dowiedział się dopiero, że jest spadkobiercą)?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Córka spadkodawcy po odrzuceniu spadku traktowana jest tak samo, jakby nie dożyła jego otwarcia. Dopiero od tej chwili jej zstępni są powołaniu do spadku z ustawy (art. 931 §1 k.c.). Małoletni jako osoba nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych nie może samodzielnie odrzucić spadku. Czynności tej dokonuje w jego imieniu przedstawiciel ustawowy. Dlatego sześciomiesięczny termin na odrzucenie spadku rozpoczyna bieg z chwilą, w której o powołaniu małoletniego do spadku dowiedział się właśnie przedstawiciel ustawowy. W sytuacji opisanej w pytaniu istotnie będzie to chwila odrzucenia przez niego spadku.

Wzór wniosku do sądu rodzinnego o zgodę na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem znajduje się tutaj.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: