Termin sporządzenia uzasadnienia do postanowienia

Pytanie:

"Czy doszło do naruszenia terminu do sporządzenia uzasadnienia do postanowienia i doręczenia go stronie? Postanowienie zostało ogłoszone na rozprawie, strona w ciągu siedmiu dni zażądała sporządzenia uzasadnienia. Sąd nie uzasadnia tego w ustawowym terminie ponieważ dwa dni przed rozprawą została wniesiona skarga i Sąd zobowiązany był przesłać dokumenty do wyższej instancji. Notatka sędziego na moim wniosku "nie mogę sporządzić uzasadnienia ponieważ nie ma akt sprawy"?"

Odpowiedź prawnika: Termin sporządzenia uzasadnienia do postanowienia

Jeżeli kodeks nie przewiduje wydania wyroku lub nakazu zapłaty, sąd wydaje postanowienie. Rozstrzygnięcia zawarte w postanowieniach nie kończących postępowania w sprawie, wydanych na posiedzeniach jawnych, wpisuje się do protokołu bez spisywania odrębnej sentencji, jeżeli nie przysługuje na nie zażalenie.

Postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają one zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia. Postanowienia te doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Jeśli zatem postanowienie nie podlega zaskarżeniu Sąd go nie uzasadnia.

Uzasadnienie należy sporządzić w ciągu tygodnia od dnia, w którym zażądano jego doręczenia, a gdy żądania takiego nie było - od dnia wniesienia zażalenia. Termin do sporządzenia uzasadnienia jest terminem instrukcyjnym. Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. Sąd nie mając akt nie może się odnieść do tego stanu w żaden sposób i napisanie uzasadnienia bez odniesienia się do akt byłoby poważnym błędem. W razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni. Niesporządzenie uzasadnienia w przepisanym terminie z uwagi na obiektywną niemożność nie jest obarczone konsekwencjami dla sądu, gdyż nie ma on obiektywnej możliwości napisania uzasadnienia. Sąd wyjaśnił dlaczego nie jest w stanie uzasadnić postanowienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Elizabeth hoffman 2020-06-09 16:35:24

    Jak ma wygladac prosba so Sadu o sporzadzenie uzasadnienia do postanowienia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika