Testament

Pytanie:

Mama moja ma własnościowe mieszkanie i chce napisać testament własnoręcznie na mnie wszystko. Nadmieniam że jestem jedynakiem, a mama jest sama. Czy wystarczy napisanie tylko własnoręcznie testamentu (bez notariusza)? I czy ewentualnie mógłbym w razie czego sprzedać to mieszkanie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, iż Pana mama może sporządzić ważny testament własnoręcznie. Musi on jednak być całkowicie napisany własnoręcznie oraz podpisany przez Pana mamę – por. art. 949 Kodeksu cywilnego.

Jeżeli zgodnie z wolą mamy ma Pan otrzymać cały spadek to będzie Pan jedynym spadkobiercą. Jeżeli jednak mama wskaże w testamencie, iż ma Pan otrzymać mieszkanie, a mieszkanie to nie będzie wyczerpywało prawie całego spadku w chwili śmierci (np. mama ma jeszcze samochód i/lub drugie mieszkanie) to rozrządzenie testamentowe mieszkaniem na Pana rzecz zostanie potraktowane nie jako powołanie do spadku, ale jako zapis.

W kwestii zbycia mieszkania będzie mógł Pan to zrobić dopiero po śmierci mamy oraz uzyskaniu sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku na Pana rzecz lub Poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza.

Zachęcamy do zapoznania się także z artykułami:

Jak sporządzić ważny testament? Kilka uwag o formie

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: