Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych

Pytanie:

W 1993 r. zmarł spadkodawca, który pozostawił testament. Do dziedziczenia gospodarstwa powołał 3 dzieci, postępowanie spadkowe odbyło się 2001 r. Spadkobiercy nie pracowali w gospodarstwie i nie posiadali kwalifikacji rolniczych. Czy sąd w postępowaniu spadkowym powinien sprawdzić uprawnienia do dziedziczenia gospodarstw rolnych, czy będą mogli być właścicielami tego gospodarstwa?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dziedziczenie testamentowe gospodarstwa rolnego (ze spadku otwartego po 1990 roku - spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy) nie podlega ograniczeniom, jakie przewidziane były dla dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, iż jeżeli spadkodawca w testamencie powołał do dziedziczenia gospodarstwa rolnego swoich spadkobierców, dziedziczą oni na zasadach ogólnych. Sąd nie będzie więc badał uprawnień i wymogów przewidzianych dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego z ustawy. Prosimy także o zapoznanie się z artykułem Dziedziczenie gospodarstwa rolnego przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (wyrok TK z dnia 31 stycznia 2001 r.)

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 10.1.2018

  Podatek rolny od użytków rolnych klasy VIz

  Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2 stycznia 2018 r. dotyczy ustalania przelicznika powierzchni użytków rolnych klasy VIz. Zgodnie z interpretacją stosuje się do nich (...)

 • 25.6.2019

  Powszechny spis rolny w 2020 r.

  Rządowy projekt ustawy zapewnia podstawy prawne do przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Spis ma być przeprowadzony od 1 września (...)

 • 25.5.2016

  Jak uzyskać uwłaszczenie?

  Często się zdarza, że nie interesujemy się i nie dbamy o stan prawny naszych nieruchomości. Skutkiem tego może być nasze zaskoczenie, gdy chcemy komuś darować lub sprzedać nieruchomość i okazuje (...)

 • 29.9.2018

  Więcej rolników będzie mogło ubezpieczyć swoje uprawy od suszy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na (...)