Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych

Pytanie:

"W 1993 r. zmarł spadkodawca, który pozostawił testament. Do dziedziczenia gospodarstwa powołał 3 dzieci, postępowanie spadkowe odbyło się 2001 r. Spadkobiercy nie pracowali w gospodarstwie i nie posiadali kwalifikacji rolniczych. Czy sąd w postępowaniu spadkowym powinien sprawdzić uprawnienia do dziedziczenia gospodarstw rolnych, czy będą mogli być właścicielami tego gospodarstwa?"

Odpowiedź prawnika: Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych

Dziedziczenie testamentowe gospodarstwa rolnego (ze spadku otwartego po 1990 roku - spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy) nie podlega ograniczeniom, jakie przewidziane były dla dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, iż jeżeli spadkodawca w testamencie powołał do dziedziczenia gospodarstwa rolnego swoich spadkobierców, dziedziczą oni na zasadach ogólnych. Sąd nie będzie więc badał uprawnień i wymogów przewidzianych dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego z ustawy. Prosimy także o zapoznanie się z artykułem Dziedziczenie gospodarstwa rolnego przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (wyrok TK z dnia 31 stycznia 2001 r.)


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika