Tytuł wykonawczy - alimenty dla dziecka

Pytanie:

"Czy na podstawie wyroku orzekającego rozwód i rozstrzygającego o alimentach, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności w pkt. alimentów wydanemu matce, dziecko uprawnione do otrzymywania alimentów może wnieść sprawę do komornika, czy powinno wystąpić o tytuł wykonawczy dla siebie?"

Odpowiedź prawnika: Tytuł wykonawczy - alimenty dla dziecka

Sąd nadaje klauzulę wykonalności na wniosek wierzyciela. Jeżeli więc wierzycielem jest matka i jej został tytuł wykonawczy, dziecko nie może na podstawie tego tytułu wystąpić z wnioskiem egzekucyjnym. Przy założeniu, że wyrok orzekający rozwód zasądzał alimenty na rzecz dziecka (a nie matki), które do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności miały być przekazywane matce, jako przedstawicielowi ustawowemu dziecka, dziecko po uzyskaniu pełnoletności, jako wierzyciel mogłoby wystąpić o wydanie dla niego tytułu wykonawczego. W pozostałych przypadkach nie ma możliwości wydania tytułu wykonawczego dla dziecka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika