Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Pytanie:

Słyszałem, że kilkumiesięczne dziecko jest objęte społeczną opieką zdrowotną "z urzędu" -czy to prawda? Do którego roku? Nie wiem, czy te fakty mogą mieć znaczenie: Matka dziecka skończyła studia, obecnie nie pracuje, nie jest zarejestrowana jako bezrobotna. Ojciec dziecka jest jeszcze w trakcie studiów, nie pracuje, nie jest zarejestrowany jako bezrobotny.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dziecku do 6 miesiąca życia osoby nieubezpieczonej powinnno być udzielone świadczenie opieki zdrowotnej bez konieczności przedstawiania dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Równocześnie, zgodnie z art. 13 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczeniobiorcy inni niż ubezpieczeni, którzy:  

  1. nie ukończyli 18. roku życia,  
  2. są w okresie ciąży, porodu i połogu 

- mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych.  

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Bezrobotni

24.10.2009 14:36:0

Re: Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Mam syna 6 lat ani ja ani mój mąż nie pracuje i nie jest zarejestrowany na bezrobociu. Syn choruje ma orzeczenie o niepełnosprawności. Kiedy zachorował jeszce pracowałam i opłacałam zus jednak musiałam zamknąć firmę i zająć się synem. Czy my rodzice musimy być zarejestrowani i musimy mieć opłacane składki by nasz syn mógł korzystać z opieki medycznej?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY