Uchylenie i przekazanie do ponownego rozpoznania
Pytanie:
"Zdarza się, iż sąd drugiej instancji lub SN uchyla wyrok i przekazuje do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Czy można w tej sytuacji występować z nowymi żądaniami obok pierwotnego, przytaczać nowe fakty i dowody? Czy podobna sytuacja może mieć miejsce w postępowaniu karnym?"
Odpowiedź prawnika: Uchylenie i przekazanie do ponownego rozpoznania
Uchylenie zaskarżonego wyroku może nastąpić w części lub w całości. Uchylając wyrok, sąd umarza postępowanie lub przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania (art. 437 k.p.k.). Skoro postępowanie ma się toczyć ponownie, to można przedstawiać nowe dowody. Występowanie z nowymi roszczeniami, czy żądaniami jest uzależnione od rodzaju żądania. Przykładowo, jest dopuszczalne wystąpienie w roli oskarżyciela posiłkowego, bo pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?