Uczestnicy postępowania o nabycie spadku

Pytanie klienta:

""Czy w skierowanym do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po mamie na podstawie testamentu, w którym jesteśmy spadkobiercami razem z żoną, należy również wymienić strony uprawnione do dziedziczenia ustawowego, czyli moje siostry, podając ich adresy zamieszkania? Czy będzie konieczna również ich wizyta w sądzie? W testamencie nie ma wzmianki o wydziedziczeniu moich sióstr; są one w pełni sprawne i posiadają możliwość wykonywania pracy. Czy będę w związku z tym zobowiązany do zapłaty zachowku od spadku?""

Odpowiedź prawnika:

We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wystarczy wymienić spadkodawcę (imię i nazwisko), datę jego śmierci oraz ostatnie miejsce zamieszkania. Nie jest konieczne wskazanie potencjalnych uprawnionych z tytułu dziedziczenia. Sąd wzywa na rozprawę wnioskodawcę oraz osoby mogące być spadkobiercami testamentowymi lub ustawowymi i z urzędu bada, kto jest spadkobiercą. Fakt, że osoba jest zdolna do wykonywania pracy rozstrzyga jedynie o wysokości zachowku. W tym przypadku będzie to ½ udziału spadkowego, przypadającego danej osobie według dziedziczenia ustawowego. Spadkobierca będzie zobowiązany do zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej, stanowiącej pełny zachowek lub jego uzupełnienie, jeśli uprawniony nie otrzymał całego zachowku w formie darowizny, zapisu bądź powołania do spadku. Jeżeli spadkobierca także jest uprawniony do zachowku (np. dziecko spadkodawcy), nie może być go pozbawiony w związku z zapłatą zachowku innym uprawnionym. Obowiązek zapłaty sumy pieniężnej jest wtedy ograniczony do wysokości nadwyżki przekraczającej zachowek przypadający spadkobiercy.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.