Ugoda a wyrok zasądzający alimenty
Pytanie:
"Czy ugoda zawarta w Sądzie z pełnoletnim dzieckiem w sprawie alimentów to to samo co orzeczenie Sądu o przyznaniu alimentów. Pytam dlatego, gdyż po zawarciu ugody na moją prośbę skierowaną do Sądu o przysłanie orzeczenia otrzymałem protokół rozprawy. Brak w nim: czasu do kiedy mam płacić alimenty, do jakiego dnia miesiąca, żadnych konkretów. Wszystkie ustalenia były wyłącznie ustne, nie otrzymałem ich na piśmie. Czy w wypadku dajmy na to zawieszenia płacenia alimentów, komornik będzie miał podstawę do egzekwowania roszczeń przy zawartej ugodzie."
Odpowiedź prawnika: Ugoda a wyrok zasądzający alimenty
Zawarcie ugody przed sądem prowadzi do pojednania stron, a w efekcie do umorzenia postępowania. W takim przypadku sąd wydaje zgodnie z art. 355 Kodeksu postępowania cywilnego postanowienie o umorzeniu postepowania. Osnowa ugody, tj. jej treść, powinna dokładnie określać ostatecznie ustalone między stronami rozmiary świadczenia i zakres objętych procesem roszczeń, które mają zostać zaspokojone. Treść ugody musi być jasna - nie jest dopuszczalne późniejsze rozstrzyganie wątpliwości co do oświadczeń stron w drodze postanowienia sądu, tak jak usuwane są wątpliwości co do treści wyroku Nie jest również dopuszczalny wniosek o uzupełnienie ugody. Osnowę ugody (jej treść) należy objąć protokołem sądowym, czyli musi ona być wciągnięta do protokołu oraz podpisana przez strony. Po zawarciu ugody sąd umarza postepowanie, wydajac wyżej wspomniane postanowienie. Strona może ewentualnie żądać uzupełnienia protokołu, nie później jak do momentu uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie (w przypadku postanowienia o umorzeniu postępowania, postanowienie to uprawomocni się 7 dni po doręczeniu Panu tego postanowienia lub 7 dni po ogłoszenia postanowienia, jeśli nie zażądał Pan jego doręczenia) . Sprostowanie lub odmowa sprostowania protokołu zapada w formie zarządzenia przewodniczącego składu orzekającego. Ugoda zawarta przed sądem stanowi tytuł egzekucyjny, równorzędny wyrokowi sądowemu, dlatego może być podstawą prowadzenia egzekucji przez komornika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?