Ugoda w postępowaniu egzekucyjnym

Pytanie klienta:

""Podczas egzekucji sądowej dłużnik wytoczył mi powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne. Część długu komornik już wyegzekwował na moją rzecz. Czy możliwa jest ugoda, że ja zrzekam się roszczenia i cofam wniosek egzekucyjny, a dłużnik zrzeka się roszczeń o kwoty już wyegzekwowane? Każdej ze stron taka ugoda odpowiadałaby.""

Odpowiedź prawnika:

Witam

Strony postępowania egzekucyjnego mogą zawrzeć ugodę co do wzajemnych roszczeń objętych zarówno wnioskiem o wszczęcie egzekucji jak i powództwa opozycyjnego. Natomiast sama ugoda nie jest przesłanką umorzenia postępowania egzekucyjnego ani zakończenia go w inny sposób, niemożliwe jest również cofnięcie wniosku o wszczęcie egzekucji. W tym wypadku wierzyciel uprawniony jest do złożenia wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego, który zgodnie z art. 825 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego, organ prowadzący egzekucję jest obowiązany uwzględnić. Uprawnienie to jest ograniczone w sytuacji gdy egzekucję wszczęto z urzędu lub na wniosek uprawnionego organu, wtedy do umorzenia potrzebna jest również odpowiednia zgoda. Również w tym wypadku dłużnik ponosi niezbędne koszty, które wierzyciel poniósł w celu dochodzenia swoich praw (art. 770 kpc). Warto jeszcze wspomnieć, że zgodnie z art. 826 kpc, umorzenie postępowania uchyla dokonane czynności egzekucyjne jednak nie pozbawia wierzyciela możliwości wszczęcia ponownie egzekucji w przyszłości jeżeli jest ono nadal dopuszczalne.

 

Z poważaniem 

Redakcja serwisu http://www.e-prawnik.pl/

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.