Ujawnienie danych z treści aktu oskarżenia

Pytanie:

"W sprawie (art. 212 kk) o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego złożyłam akt oskarżenia do sądu. Na pierwszej rozprawie tzw. ugodowej wyraziłam zgodę na zawarcie ugody, a oskarżony poprosił prowadzącego rozprawę sędziego o przemyślenie warunków ugody i wyznaczenie innego terminu. Będąc zapoznany z aktem oskarżenia udostępnił jego treść innej osobie. Na publicznym spotkaniu (kilka dni po rozprawie ugodowej), na którym było ponad 100 osób, osoba ta publicznie powiedziała, że z treścią aktu oskarżenia została zapoznana przez oskarżonego, a następnie przeczytała z kartki fragmenty treści tego aktu wszystkim obecnym. Czy oskarżony nie naruszył prawa zapoznając inne osoby z treścią mojego aktu oskarżenia przed zakończeniem procesu? Czy oskarżony i osoba ujawniająca fragmenty treści powinny ponieść odpowiedzialność prawną? Czy tego rodzaju działanie poprzez udostępnienie treści aktu oskarżenia można zgłosić sędziemu prowadzącemu sprawę?"

Odpowiedź prawnika: Ujawnienie danych z treści aktu oskarżenia

Oskarżony w postępowaniu prywatnoskargowym ma prawo znać akt oskarżenia. Oskarżony w zasadzie może zapoznawać inne osoby o co jest oskarżony. Rozpowszechnianie informacji o tym, że ktoś został o coś oskarżony za jego zgodą nie jest naruszeniem przepisów. Jeśli wraz z tym rozpowszechnianiem nie narusza się dóbr osobistych danego podmiotu jakim jest oskarżyciel prywatny lub nie pomawia się albo nie znieważa, to takie rozpowszechnienie informacji co do zasady nie jest niezgodne z prawem.

Zasadą w postępowaniu, które dotyczy sprawy o pomówienie lub znieważenie jest niejawna rozprawa. Na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie. Regulacja ta dotyczy jednak tylko i wyłącznie samej rozprawy. Jednakże przewodniczący poucza obecnych o obowiązku zachowania w tajemnicy okoliczności ujawnionych na rozprawie toczącej się z wyłączeniem jawności i uprzedza o skutkach niedopełnienia tego obowiązku. Jeśli zatem na rozprawie zostały ujawnione te okoliczności, to rozpowszechnianie ich jest niedozwolone zarówno przez oskarżonego jak i osobę trzecią. Przy czym wydaje się, że nie można pozbawić oskarżonego prawa do rozpowszechniania informacji o rozprawie, gdy służy to jego obronie. Wymiana poglądów w celu przygotowania obrony wymaga właśnie zapoznania innych podmiotów z faktami jakie zostały przedstawione na rozprawie. Dalsze zaś rozpowszechnianie jak w opisanym przypadku wydaje się być niedopuszczalne jako sprzeczne z art. 362 kodeksu postępowania karnego. Pouczenie (art. 362) wiąże się z istnieniem odpowiedzialności karnej za publiczne rozpowszechnianie wiadomości z rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności (art. 241 § 2 k.k.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika