Ulga na dziecko pracujące za granicą

Pytanie:

Dziecko (19 lat) w pierwszej połowie 2007 r. pobierało naukę w szkole średniej, następnie zdało maturę i po wakacjach podjęło legalną pracę zarobkową za granicą w Wielkiej Brytanii. Tam osiągało dochód w wysokości około 1000 funtów miesięcznie. Czy rodzicom przysługuje ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wychowania dziecka? W jaki sposób dziecko ma się rozliczać z tytułu osiągniętych dochodów w Wielkiej Brytanii?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć rocznie kwotę, obliczoną zgodnie z ust. 2, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4. Art. 6 ust. 4 ustawy wskazuje zaś na:

  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Zob.: Jak rozliczyć się z PIT wspólnie z dzieckiem?

Przede wszystkim zatem ustawa nie wymaga, aby podatnik wychowywał dziecko przez cały rok podatkowy. Niemniej jednak dziecko powyżej 18 roku życia nie może uzyskiwać dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Jak wynika z poniżej wskazanych przepisów Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dochody uzyskane z pracy w Wielkiej Brytanii przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce są zwolnione od opodatkowania w Polsce. Zatem w zasadzie nie byłoby przeszkód, aby rodzice dziecka, które pracowało w Wielkiej Brytanii skorzystali z możliwości odliczenia od podatku, o którym mowa w art. 27f ustawy. Należy jednak zauważyć, iż powyższy przepis art. 6 ust. 4 pkt 3 nie ogranicza się do dochodów osiągniętych w Polsce, ale mówi generalnie o dochodach i dochodach wolnych od podatku dochodowego. Zatem, jeśli dochody dziecka osiągnięte w Wielkiej Brytanii nie były zwolnione od podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii, organy mogą odmawiać rodzicom prawa odliczenia twierdząc, iż dziecko osiągnęło dochody niezwolnione z podatku dochodowego.

Odnośnie opodatkowania dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii należy zauważyć, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisaną w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., z zastrzeżeniem postanowień artykułów 15, 17, 18 i 19 niniejszej Konwencji, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (np. w Polsce) otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tj. w Polsce), chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (tj. w Wielkiej Brytanii). Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie (tj. w Wielkiej Brytanii).

Zatem dochód z pracy w Wielkiej Brytanii osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce może być opodatkowany zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, przy czym zastosowanie znajdzie odpowiednia metoda unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 22 ust. 2 Konwencji, w przypadku Polski, podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób: jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji podlega opodatkowaniu w Zjednoczonym Królestwie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. Jeżeli zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód (przepis ten znajdzie zastosowanie, jeśli w danym roku dziecko osiągnie również inny dochód w Polsce – poza dochodami z pracy w Wielkiej Brytanii).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • PIT 2013. Tak zmieniły się ulgi podatkowe.

    Odliczenie za Internet zostało zlikwidowane, natomiast ulga na wychowanie dziecka została bardzo mocno ograniczona. Przywileje stracili też bogaci rodzice oraz naukowcy i artyści. Z dniem 1 stycznia (...)

  • Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT

    Ulga na dzieci to jedna z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Jest to rodzaj swoistej polityki prorodzinnej państwa, które stara się wspierać rodziców i rodziny wielodzietne. (...)

  • Ulga rodzinna do rozliczenia za 2008 rok

    W ramach ulgi rodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale (...)

  • Ile będzie można odliczyć od podatku w ramach ulgi rodzinnej w kolejnych latach?

    Już w rozliczeniu podatkowym za 2007 r. będzie można odliczyć od podatku znacznie wyższą niż obecnie kwotę ulgi na dzieci. To skutek znowelizowanej niedawno ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

  • Ulga na wychowanie dziecka

    Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie (...)

NA SKÓTY