e-prawnik.pl Porady prawne

Ulga odsetkowa dla zakupów na rynku wtórnym

Pytanie:

Przeczytałam w serwisie, kiedy przysługuje mi ulga odsetkowa, ale ponieważ to, co znajduję, mocno mnie rozczarowuje, pozwolę sobie upewnić się jeszcze. Czy przysługuje mi ulga odsetkowa dla zakupionego w listopadzie 2005 roku na rynku wtórnym mieszkania w budynku wybudowanym w 1998 roku, przy czym mieszkanie jest w stanie surowym (nawet bez ścian i parapetów) i nikt w nim wcześniej nie mieszkał?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ulga odsetkowa dla zakupów na rynku wtórnym

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadkach i na warunkach wskazanych w tym przepisie, od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie wskazanych w tym przepisie inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Aby odsetki od kredytu mogły być odliczone od podstawy obliczenia podatku, kredyt musi być przeznaczony przykładowo na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (od dewelopera). Niestety przepis nie dopuszcza możliwości odliczenia odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania na rynku wtórnym.

Podsumowując, odsetki od kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania na rynku wtórnym nie podlegają odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, nawet jeśli mieszkanie jest w stanie surowym (bez ścian i parapetów) i nikt w nim wcześniej nie mieszkał.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. zlikwidowana została ulga odsetkowa. Jednak prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego (pożyczki) na zasadach wynikających z art. 26b ust. 1 ustawy o PIT zachowali podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt w latach 2002-2006. 

Potrzebujesz porady prawnej?