Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

Pytanie:

Mój brat rozszedł się z żoną i założył nową rodzinę. Z poprzedniego związku ma dwoje małoletnich dzieci, na które regularnie i bez pośrednictwa komornika płaci do ręki matki alimenty w pełnej wysokości. Jednakże wcześniej z powodu braku pracy nie płacił regularnie i narosła zaległość. Fundusz alimentacyjny wyraził zgodę na rozłożenie starej zaległości na raty, które regularnie płacił. Teraz z nowego związku też ma dwoje dzieci, jego żona straciła pracę, on też został bezrobotny. Jakie są szanse, aby Fundusz Alimentacyjny wyraził zgodę na umorzenie zaległości sprzed czterech lat? Brat nadal dobrowolnie, chociaż z wielkim trudem płaci alimenty, ale ma trudności z utrzymaniem obecnej rodziny.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z nieobowiązującą już ustawą o Funduszu Alimentacyjnym, która ma zastosowanie do oceny żądania umorzenia należności po wydaniu decyzji w przedmiocie świadczeń z funduszu alimentacyjnego postępowanie egzekucyjne przeciwko osobie zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego ustalającego alimenty na rzecz osoby pobierającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego prowadzi się w dalszym ciągu według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, ze zmianami przedstawionymi poniżej.

W razie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego organ egzekucyjny przekazuje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych kwoty ściągnięte od osoby zobowiązanej na podstawie tytułu egzekucyjnego ustalającego alimenty aż do pełnego pokrycia należności tego funduszu. Wniosek osoby uprawnionej o zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego wymaga zgody Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie zaś z art. 17 Zakład Ubezpieczeń Społecznych może w szczególnie uzasadnionych wypadkach umorzyć należności funduszu alimentacyjnego od osób zobowiązanych do alimentów oraz od osób, które bezpodstawnie pobrały świadczenia z tego funduszu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

renata

6.4.2018 14:39:24

Re: Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

Witam.moj obecny partner a ojciec mojego dziecka ma długą funduszu alimentacyjny. Wspomnę ze jeszcze obecna zona niż doszło do rozwodu wzięła pobrali pieniądze na swoje utrzymania.po zapoznaniu się inf.jaka juz z zamiarem miała poinformowała mnie sms.nie znam jej i wiadomość świadczy o tym ze na swoje utrzymanie pieniądze pobrali obciążające mojego partnera .długi jakie zostały zaciągnięte w malzenstwie śmiem sądzić ze to wyłudzenie na rzecz Państwa. Nigdy ta osoba nie sprawowała opieki nad synem gdyż dokumenty sądowe świadczą ze by trafił do ośrodka opiekuńczego .proszę o pilna odpowiedz.z partnerem mamy na wychowaniu dziecko i nie pozwolę na stres i narażenie go na na chodzenie nas przez informacje komornicze .ojciec mieszka z nami bo sprawuje opiekę rodzicielska nad synem .

Józef

29.1.2015 8:42:38

Re: Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

Witam.mam wobec nieistniejącego Funduszu Alimentacyjnego spory dlug.Czy jest jakaś szansa na umorzenie mojego długu???Prosze o porade

MALGORZATA .P.

7.2.2011 18:46:40

Re: Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

WITA.A JA MAM PROBLEM Z NAPISANIEM PISMA O DALSZE ROZLORZENIE ALIMENTOW NA RATY.KAZALI MI NAPISAC O NEGOCJACJI I UTRZYMANIE W MOCY.NIE MAM POJECIA JAK TO NAPISAC. Z GORY BARDZO DZIEKUJE.

Jarek

4.1.2010 15:17:40

Re: Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

Witam.Mam moj dlog to 3800zl+320 odsetki i mam pytanie jakie dowdy są istotne dla roztrzygnięcia tej sprawy aby umorzyli mi ten dług?

x

14.9.2009 12:57:8

Re: Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

jakie dowdy są istotne dla roztrzygnięcia tej sprawy aby umorzyli mi ten dług?

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: