Umorzenie egzekucji po uchyleniu klauzuli

Pytanie:

"21 sierpnia 2006 roku sąd rejonowy - sąd gospodarczy nadał klauzulę wykonalności prawomocnemu nakazowi zapłaty przeciwko dłużniczce (była żona) i przeciw małżonkowi, czyli mnie, wszystko pod moja nieobecność. Wystąpiłem o przywrócenie terminu i wniosłem zażalenie. W związku z tym, że kontaktów z żoną nie utrzymywałem, wniosłem o rozwód, który otrzymałem. Sąd rejonowy - sąd gospodarczy we własnym zakresie (art. 395 § 2 k.p.c) uwzględnił wniosek o przywrócenie terminu oraz rozpatrzył zażalenie i uwzględniając okoliczności w tym rozwód w dniu 11 lipca wydał postanowienie, w którym postanowił uchylić postanowienie Sądu Rejonowego Gospodarczego w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużniczki oraz oddalić wniosek wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużniczki. Czy komornik automatycznie powinien przerwać procedurę egzekucji z nieruchomości, która jest majątkiem wspólnym, czy należy o tym komornika powiadomić?"

Odpowiedź prawnika: Umorzenie egzekucji po uchyleniu klauzuli

Stosownie do art. 825 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego organ egzekucyjny (w opisanej sytuacji - komornik) umorzy postępowanie w całości lub w części na wniosek (nie z urzędu), jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności.

Proszę pamiętać, że na postanowienie o uchyleniu klauzuli wykonalności postanowienia służy zażalenie na zasadach ogólnych (art. 395 § 2 kpc), dlatego nie staje się ono od razu prawomocne. Jeśli się uprawomocni (na skutek upływu terminu do złożenia zażalenia lub utrzymania go w mocy przez sąd II instancji), wtedy będzie Pan mógł złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji.

Może Pan także rozważyć złożenie wniosku o zawieszenie egzekucji do czasu uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu klauzuli wykonalności na podstawie art. 821 § 1 kpc. Wniosek o zawieszenie składa się do sądu. We wniosku powinien Pan wskazać okoliczności świadczące o tym, że dalsze prowadzenie postępowania może wyrządzić Panu szkodę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika