Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
- odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Podatnik zatem może złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn, jednakże musi wykazać ważny interes podatnika lub interes publiczny. Oczywiście podatnik może powoływać się na zły stan zdrowia i małe dochody, jednakże praktyka pokazuje, iż w przypadku podatku od spadków i darowizn organy niechętnie umarzają podatek. Wysoki podatek oznacza bowiem na ogół, że spadkobierca otrzymał duży spadek, a więc ma majątek, który przynajmniej teoretycznie można w całości lub w części spieniężyć i zapłacić podatek.
Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 18 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w przypadku pobieranych przez urząd skarbowy podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego (a takim jest podatek od spadków i darowizn, będący dochodem gminy, a nie skarbu państwa), naczelnik tego urzędu może umarzać, odraczać termin zapłaty lub rozkładać na raty należności oraz zwalniać płatnika z obowiązku pobrania bądź ograniczać pobór należności wyłącznie za zgodą przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego. Na postanowienie przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego w przedmiocie ulg (w tym umorzeń) nie przysługuje zażalenie.
W tej sytuacji można – w przypadku odmowy umorzenia zaległości podatkowej – podatnik powinien wnosić o jej rozłożenie spłaty na raty.