Umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym
Pytanie:
"Otrzymałam postanowienie sądu stwierdzające zakończenie postępowania upadłościowego mojego dłużnika. Z tego postanowienia wynika również, że upadły złożył do sądu wniosek o umorzenie jego zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym. Sąd jednak oddalił jego wniosek. W trakcie postępowania upadłościowego nie udało mi się odzyskać swoich należności. Zamierzam skorzystać z możliwości zaliczenia należności nieściągalnej do kosztów uzyskania przychodów. Czy dla mnie - wierzyciela złożenie przez upadłego wniosku o umorzenie jego zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym - ma jakieś znaczenie? Dodam, że sąd oddalił jego wniosek. Zakładam, że zgodnie z przepisami podatkowymi mam możliwość zaliczenia należności nieściągalnej do swoich kosztów podatkowych. "
Odpowiedź prawnika: Umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym
Zgodnie z przepisem art. 369 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku - prawo upadłościowe i naprawcze w postanowieniu o zakończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego, którym jest osoba fizyczna, sąd, na wniosek upadłego, może orzec o umorzeniu w całości lub części zobowiązań upadłego, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym. Przepis powyższy umożliwia więc umorzenie nie zaspokojonych zobowiązań upadłego na jego wniosek złożony do sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe. Instytucja powyższa została wprowadzona aby umożliwić dłużnikowi późniejsze funkcjonowanie na rynku bez obciążeń.
Postanowienie takie może być wydane w wyjątkowych przypadkach, jeżeli:
-
niewypłacalność była następstwem wyjątkowych i niezależnych od upadłego okoliczności;
-
materiał zebrany w sprawie daje podstawę do stwierdzenia, że nie zachodzą okoliczności stanowiące podstawę do pozbawienia upadłego prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu;
-
upadły rzetelnie wykonywał obowiązki nałożone na niego w postępowaniu upadłościowym.
Umorzeniem objęte są wierzytelności umieszczone na liście wierzytelności, które mogą zostać zgłoszone, jeżeli ich istnienie stwierdzone było dokumentami upadłego. Nie podlegają umorzeniu należności alimentacyjne, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, wierzytelności ze stosunku pracy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe pracowników.
W sytuacji natomiast gdy sąd odmówi umorzenia nie zaspokojonych zobowiązań, wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego - komisarza listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela, jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu. Możliwe jest więc dochodzenie niezaspokojonych należności na drodze postępowania egzekucyjnego.
Samo oddalenie wniosku dłużnika przez sąd nie ma wpływu na możliwość wliczenia kwoty zadłużenia w koszty uzyskanych przychodów. Podstawą powyższego będzie prawomocne postanowienie sądu o zakończeniu postępowania upadłościowego dłużnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?