Umowa użyczenia gruntu

Pytanie:

"Będę podpisywał bezpłatną umowę użyczenia gruntu na wstawienie słupa, umowa będzie podpisywana między moją firmą a właścicielem prywatnym. Czy z tego tytułu muszę ponieść jakieś koszty jako że słup wstawiony na tym użyczonym gruncie będzie służył uzyskiwaniu przychodów? Czy jako że to bezpłatne to wszystko jest bezpłatnie i niema to nic wspólnego z tym że na tym zarabiam? "

Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia gruntu

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125, zgodnie z którym zwolniona z podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Zatem co do zasady w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą świadczenia związane z tą działalnością otrzymane nieodpłatnie od osoby obcej (np. w drodze umowy użyczenia) będą powodowały powstanie przychodu z działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego.

W świetle art. 11 ust. 2a  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się - w przypadku gruntu - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca udostępnienia.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • peciul00 2016-06-06 11:04:36

    Otóż ma problem, a mianowicie potrzebuje żeby miasto Kraków użyczyło mi gruntu pod organizację jednodniowego festiwalu. Pytania mam następujące: - czy odbywa sie to odpłatnie czy nieodpłatnie i na jakich zasadach? - z jakim wyprzedzeniem czasowym należy złożyć wnioski i gdzie? - teren, który mnie interesuje jest na codzień dzierżawiony przez Polski Związek Wędkarski, czy ten związek jest jakąś stroną umowy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika