Umowy o dzieło z obywatelami Ukrainy

Pytanie:

"Spółka z o.o. zawarła umowy o dzieło z osobami, które są obywatelami Ukrainy. W umowach tych została zawarta adnotacja, iż koszty zakwaterowania, obsługi medycznej pracowników i dojazdów są opłacane przez Spółkę i na nią są wystawiane wszystkie faktury. Czy zatem koszty dodatkowe ponoszone przez Spółkę związane z tymi umowami, tj. najem mieszkania dla zatrudnionych na umowie o dzieło, koszty leczenia, dojazdów i ubranie robocze, są kosztami uzyskania przychodów dla Spółki i czy jednocześnie są przychodami dla tych osób?"

Odpowiedź prawnika: Umowy o dzieło z obywatelami Ukrainy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Generalnie zatem należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu - w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim. Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności - każdorazowo spoczywa na podatniku.

Reasumując, wydatki uzgodnione z osobami zatrudnionymi w umowach o dzieło (najem mieszkania, koszty leczenia, dojazdów i ubranie robocze), jako część umów o dzieło, mają wpływ na osiągnięcie przez spółkę przychodu (można twierdzić, iż bez zgody spółki na finansowanie tych świadczeń nie doszłoby do podpisania umów o dzieło, a tym samym spółka nie mogłaby osiągać przychodów) i w związku z tym nie powinno być przez organy podatkowe kwestionowane, iż mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W związku z tym, że przychód w formie zwracanych osobom zatrudnionym na umowy o dzieło kosztów najmu mieszkania, leczenia, dojazdów i ubrania roboczego nie mieści się w katalogu zwolnień wymienionych w art. 21 ww. ustawy, świadczenia te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika