Uprawnienia instruktora a kara grzywny
Pytanie:
"Staram się o dokumenty potrzebne na kurs instruktorów nauki jazdy tzn. zaświadczenie z KRK o niekaralności i zaświadczenie od Policji o wpisach do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. W 2001 w październiku Sąd Grodzki skazał mnie za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu (art. 87 kw) na karę grzywny, którą uregulowałem i pozbawił prawa jazdy na 7 miesięcy. Pobrałem już zaświadczenie z Policji, na którym figuruje fakt skazania za wykroczenie drogowe w 2001 roku i kilka mandatów, które dostałem! Czy mogę się domagać, aby moje dane o wykroczeniu zostały wymazane z policyjnej ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego lub nie były brane pod uwagę, skoro w KRK po 5 latach powinienem figurować jako niekarany?"
Odpowiedź prawnika: Uprawnienia instruktora a kara grzywny
Zgodnie z przepisem art. 46. § 1 kw, ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Kolejne paragrafy przywoływanego przepisu wskazują, że jeżeli ukarany przed upływem okresu przewidzianego w § 1 popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie. Jeżeli natomiast orzeczono środek karny, uznanie ukarania za niebyłe nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania. Zgodnie z powyższym, ukaranie uważa się za niebyłe po 2 latach od m. in. wykonania, chyba że w toku tego terminu zostanie popełnione inne wykroczenie za które wymierzy się m. in. karę grzywny.
W przepisie użyto sformułowania ukaranie uważa się za niebyłe, co oznacza, że znikają konsekwencje prawne ukarania. Ukarany może już legitymować się niekaralnością, co ma znaczenie szczególnie w związku z wykonywaniem pracy zawodowej czy pełnieniem różnych funkcji społecznych. Zatarcie skazania, tak rozumiane, obejmuje łącznie karę i środek karny. Przepis ten znajduje także zastosowanie w stosunku do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. § 5 ust. 2 rozporządzenia MSWiA z dnia z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego stanowi, że organ prowadzący ewidencję usuwa z ewidencji wpis ostateczny dotyczący naruszeń, jeżeli nastąpiło zatarcie ukarania (skazania). Zatarcie skazania następuje z mocy samego prawa – oznacza to, iż nie ma Pan obowiązku składać wniosku – rozporządzenie nakłada bowiem na prowadzącego ewidencję usunięcia wpisu dotyczącego naruszeń po upływie przewidzianego w prawie terminu.
Jeżeli jednak nie nastąpiło zatarcie ukarania zgodnie z przepisami kw, nie może Pan ubiegać się o uprawnienia instruktora nauki jazdy. Zakaz taki przewiduje przepis art. 105 ust. 2 prawa o ruchu drogowym.
Art. 105 ust 2. Instruktorem jest osoba, która:
-
ma co najmniej wykształcenie średnie;
-
posiada, przez okres co najmniej 3 lat, uprawnienie do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem;
-
przedstawiła orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem;
-
ukończyła kurs kwalifikacyjny;
-
zdała egzamin przed komisją powołaną przez wojewodę;
-
nie była karana wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym;
-
została wpisana do ewidencji instruktorów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?