uprawnienia komornika
Pytanie:
"Komornik prowadzi egzekucję przeciwko mojemu dłużnikowi. Jestem współwłaścicielem naczepy dłużnika (umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie). Komornik wysłał dość osobliwe pismo do dłużnika, że prowadzi przeciwko niemu egzekucję i \"wystąpił do Wydziału Komunikacji o wpis wzmianki w dowodzie rejestracyjnym pojazdu tj. zakazu sprzedaży lub darowania pojazdu.\" Jednocześnie z pisma ewidentnie wynika, że pojazd nigdy nie został zajęty. Komornik wzywa dłużnika do podania współwłaścicieli pojazdu (czyli mnie), aby zawiadomić \"o dokonaniu wpisu o zakazie sprzedaży lub darowania pojazdu\".Niezależnie od powyższego opisu, który jest wprowadzeniem w pytanie ogólne: czy komornik może wystosować do dłużnika lub współwłaściciela \"zakaz sprzedaży lub darowania\" rzeczy ruchomej, której w ogóle nie zajął? Czy taka czynność wywołuje jakiekolwiek skutki prawne i z tego powodu mogłaby być skutecznie skarżona z art. 767 § 4 k.p.c.?"
Odpowiedź prawnika: uprawnienia komornika
Zgodnie z art. 847 Kodeksu postępowania cywilnego komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia. Odpis protokołu zajęcia należy doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętej ruchomości, którzy nie są dłużnikami. Dłużnik powinien przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny - niezwłocznie po otrzymaniu odpisu protokołu zajęcia, wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób. Komornik zawiadomi o zajęciu osoby wskazane przez dłużnika. W myśl art. 848 k.p.c. zajęcie ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Przepis ten nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze. Według art. 850 k.p.c. wierzyciel może żądać, aby zajęcie nastąpiło w jego obecności. W tym wypadku komornik zawiadomi go o terminie, w którym zajęcie ma być dokonane. Jeżeli wierzyciel nie stawi się w wyznaczonym terminie, komornik dokona zajęcia w jego nieobecności. Jeżeli komornik bez zawiadomienia wierzyciela dokonał zajęcia w jego nieobecności, wierzyciel może żądać sprawdzenia zajęcia z jego udziałem.
Z przepisu art. 848 k.p.c. wynika, że dłużnik nie może skutecznie rozporządzać zajętą rzeczą ruchomą, jeżeli miałoby to wpływ na udaremnienie egzekucji (sprzedaż, użyczenie itd.). W przypadku zbycia przedmiotu zajęcia w trakcie postępowania egzekucyjnego może ono w dalszy ciągu toczyć się tak, jakby dłużnik owego zbycia nie dokonał (O. Marcewicz [w:] A. Jakubecki (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz., LEX nr 130986). Wystąpienie komornika o dokonanie w rejestrze pojazdów wzmianki o zakazie sprzedaży lub darowania pojazdu ma zatem jedynie na celu ostrzeżenie potencjalnych kontrahentów o wspomnianej możliwości uznania zawartej z nimi czynności prawnej za bezskuteczną w związku z brzmieniem art. 848 k.p.c. Czynność dokonana wbrew ostrzeżeniu nie będzie zatem nieważna, lecz pozostanie bezskuteczna w świetle toczącego się postępowania (postępowanie egzekucyjne będzie mogło być prowadzone również przeciwko nabywcy rzeczy).
Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym m.in. w wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 21 stycznia 1998, sygn. I Acz 21/98 skarga na czynności komornika przysługuje wtedy, gdy komornik, dokonując czynności, naruszył przepisy procesowe. Wpisanie ostrzeżenia do dowodu rejestracyjnego pojazdu nie przeciwstawia się zaś przepisom o postępowaniu egzekucyjnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?