e-prawnik.pl Porady prawne

Uprawnienia policjantów

Pytanie:

U mnie w domu odbyła się awantura ze wspólnikiem z firmy. Było bardzo głośno, a ponieważ były to godziny nocne po 24.00, sąsiadka wezwała policję do awantury w domu. W międzyczasie wspólnik wyszedł. Po 20 minutach przyjechała Policja. Drzwi otworzyła żona mówiąc, że już jest wszystko w porządku. Tymczasem policjanci popchnęli ją brutalnie i weszli do mieszkania twierdząc, że mają prawo i chcą wylegitymować wszystkich. Była godzina 24.30. Zachowywali sie bardzo chamsko i nie chcieli się wylegitymować. Po 10 minutach udało mi się ich wyprosić z domu. Czy mieli prawo wejść w nocy do mieszkania? Czy i gdzie mogę złożyć skargę na ich zachowanie i domagać się zadośćuczynienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia policjantów

24.11.2004

 

Jednym z zapisów w ustawie o Policji jest przepis stanowiący, iż policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Policjanci wykonując swoje zadania mają prawo - między innymi - legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości, zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw, przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw.

Przy tym ustawodawca uczynił zastrzeżenie, iż czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte. W przedstawionej sytuacji należy stwierdzić, iż policjanci mieli prawo wejść do Pana mieszkania, gdyż był to nawet ich obowiązek, który powstał na skutek zawiadomienia o awanturze przez sąsiadkę. Proszę nadto pamiętać, iż policjanci, w razie, gdy ich polecenia nie są wykonywane, mają prawo użyć środków przymusu, w tym przymusu fizycznego. Z opisanej sytuacji trudno wnioskować, czy wspomniane "popchnięcie" Pana żony było takim środkiem przymusu (z punktu widzenia policjanta, zachowanie Pana żony mogło być potraktowane jako próba zablokowania interwencji). Jeżeli jednak sposób prowadzenia czynności przez policjantów budzi Państwa zastrzeżenia, mogą Państwo skorzystać z możliwości złożenia zażalenia właśnie na sposób prowadzenia czynności przez policjantów, które należy wnieść do miejscowo właściwego prokuratora.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Uprawnienia policjantów

Ja jestem autorem

24.12.2010 20:34:59

Re: Uprawnienia policjantów

Polska to kurwa. Takich absurdów sa tysiące, normalni ludzie nie są w stanie życ tutaj, muszą wyjeżdżać do cywilizowanych krajów. Tu jest miejsce dla taboretów, dla których spawiedliwość to jakiś slogan którego znaczenia nawet nie znają.

Re: Uprawnienia policjantów

pokrzywdzony

20.10.2009 0:6:2

Re: Uprawnienia policjantów

Okazuje się, że policjant w chwili obecnej zastępuje prokuratora a nawet sąd gdyż ma takie uprawnienia. Policjantem można posłużyć się w każdej sprawie przeciwko, bratu, siostrze, koledze, sąsiadowi itp. Jeżeli masz znajomego policjanta potrafi "udupić" kogo tylko zechcesz. Możesz zgłosić np. że sąsiada pies osikał ci róże w ogródka, róże uschły, policjanci przyjadą i każą sąsiadowi zapłacić za szkodę albo będą prowadzić przeciwko niemu postępowanie które może skończyć się w sądzie. Możesz wymyślać różne oszczerstwa i wzywać policję (znajomych). Tym sposobem możesz wykończyć każdego kto zajdzie ci "za pazury" Mam parę historii od których włos się się jeży na głowie! Polska dziwny kraj!

Re: Uprawnienia policjantów

jaaa

6.10.2009 20:11:10

Re: Uprawnienia policjantów

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ