Upublicznienie pisma do prokuratury

Pytanie:

"Sporządziłem pismo do prokuratury rejonowej, w którym wyrażam niezadowolenie z racji tego, iż pomimo upływu kilku miesięcy od złożenia do tejże prokuratury doniesienia o zastraszaniu mnie przez oszustkę, do dziś nie otrzymałem żadnej informacji - czy to o wszczęciu, czy o odmowie wszczęcia postępowania, co bardzo mnie dziwi i irytuje, gdyż w tym czasie oszustka ta wystosowała przeciwko mnie (również aby mnie zastraszyć) kłamliwe doniesienie do prokuratury i ja byłem tam fatygowany oraz musiałem wytłumaczyć, że jest to kłamliwe doniesienie (oczywiście sprawę umorzono). Czy mam prawo owe pismo nazwać jako otwarte i rozesłać również do lokalnych mediów (aby media mogły ostrzec lokalne firmy przed tą oszustką), czy też prokuratura może uznać to za szantaż z mojej strony przeciwko tej instytucji, czy też za presję zmierzającą do zobligowania ich do zajęcia się wreszcie moim doniesieniem? Nadmieniam, że w piśmie tym cytowałem też fragmenty pism tej oszustki do mnie, w których twierdziła, że rzekomo organa ścigania wszystkich szczebli znają sprawę "niewypłacalności" jej firmy potwierdzoną bezskutecznymi egzekucjami komorniczymi w coraz to nowych rewirach, niewypłaconymi wynagrodzeniami dla pracowników, niezapłaconymi składkami ZUS, itd. (przed czym ja właśnie przestrzegam i informuję) i, że rzekomo ona wytłumaczyła się z tego."

Odpowiedź prawnika: Upublicznienie pisma do prokuratury

Wszczęcie postępowania przygotowawczego następuje, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wtedy wydaje się z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie postanowienie o wszczęciu postępowania przygotowawczego w postaci śledztwa lub dochodzenia, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną.

Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.

O wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu postępowania przygotowawczego zawiadamia się osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a o umorzeniu także podejrzanego - z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach.

Pokrzywdzonemu oraz instytucji wymienionej wyżej (państwowej, samorządowej, społecznej) przysługuje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, a stronom - na postanowienie o jego umorzeniu. Uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt. Zatem zawiadamiającemu nie przysługuje takie zażalenie jeśli nie jest pokrzywdzonym lub instytucją.

Poza tym istnieje możliwość reakcji na bezczynność organów ścigania tzn. jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.

W żadnym wypadku nie można upubliczniać pism, które zawierają informacje o możliwości popełnienia przestępstwa przez określoną osobę. Zawiadamiający nie jest władny do przesądzania odpowiedzialności karnej osoby, na którą doniósł, gdyż chroni ją domniemanie niewinności, które obala tylko prawomocny wyrok skazujący. Poza tym takie działanie stanowić można zarówno przestępstwo pomówienia jak i narusza dobra osobiste osoby, której dane osobowe upubliczniono.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika