Urząd właściwy do rozliczeń nierezydenta

Pytanie:

"Mieszkam od ponad dwóch lat za granicą, obecnie w Wielkiej Brytanii. Mam też adres zameldowania w Polsce i w sumie tam także mieszkam, tylko że nigdy mnie tam nie ma. W Polsce nadal rozliczam PIT-28 za wynajem mieszkania i PIT-36, bo ciągle uważam się za rezydenta podatkowego w Polsce. Po przeprowadzeniu się za granicę wysłałem do mojego Urzędu Skarbowego NIP-3 z zagranicznym adresem i wszystkie rozliczenia podatkowe nadal kierowałem do tego samego urzędu. Wczoraj zadzwonił Pan z urzędu i powiedział, ze skoro mieszkam za granicą, to nie mogę się rozliczać w dotychczasowym Urzędzie, ale w specjalnym urzędzie do tego przeznaczonym (dla Wrocławia jest to Urząd Wrocław-Psie Pole). W którym urzędzie powinienem się rozliczać w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Urząd właściwy do rozliczeń nierezydenta

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych, w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwi miejscowo są, ustaleni według miejsca prowadzenia tej działalności, określeni naczelnicy urzędów skarbowych - m.in. w województwie dolnośląskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole. W przypadku uzyskiwanych przez podatników, o których mowa w ust. 1 (nierezydentów), dochodów (przychodów) innych niż wymienione w ust. 1 lub w pkt 1 (innych niż z działalności gospodarczej, a więc również np. z najmu) - właściwy miejscowo jest ten sam naczelnik urzędu skarbowego, ustalony ze względu na:

a)  miejsce zamieszkania lub adres siedziby płatnika, w przypadku gdy pobór podatku następuje za pośrednictwem płatnika,

b)miejsce pobytu podatnika, jeżeli pobór podatku następuje bez pośrednictwa płatnika,

c)  miejsce wykonywania czynności, z tytułu których uzyskiwany jest przychód, w szczególności ze względu na miejsce świadczenia usług (wykonywania pracy), jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób wskazany w lit. a lub b.

Jak stanowi art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zatem, jeśli faktyczne miejsce zamieszkania podatnika (obywatelstwo polskie nie ma w tym zakresie znaczenia) znajduje się za granicą i podatnik zawiadomił o tym naczelnika urzędu skarbowego, podatnik ten powinien rozliczać się z podatków w Polsce (np. z najmu) przed powyższym naczelnikiem urzędu skarbowego (w województwie dolnośląskim to Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole), a nie przed dotychczasowym naczelnikiem, właściwym dla polskich rezydentów podatkowych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika