Usługi budowlane w UE

Pytanie:

Firma polska świadczy usługi budowlane również w Danii. W Polsce kupuje materiały budowlane, które następnie wywozi do Danii i tam zużywa w trakcie świadczenia usług budowlanych. Firma jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT unijnym. Czy firma może kupować w Polsce te materiały ze stawką VAT 0%? Jak opodatkować, wykazać zakup tych materiałów w polskiej deklaracji VAT-7? Czy wywóz tych materiałów również trzeba wykazać w deklaracji VAT-7 w momencie ich wywozu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jak podkreśla się w literaturze (A. Grabowska, Import, dostawy wewnątrzwspólnotowe i usługi wykonane za granicą, Rzeczpospolita w 14 grudnia 2006 r.), w przypadku wywozu materiałów budowlanych do innego kraju UE w celu zużycia ich na budowach, polska firma budowlana nie musi wykazywać wywozu towarów za granicę i uznawać transakcji za dostawę wewnątrzwspólnotową. Towar powinien być sprzedawany za granicą, z zagranicznym VAT. W polskiej deklaracji należy natomiast pokazać wszystkie czynności wykonane przez firmę jako całość. Przeważnie uznaje się, że w grę wchodzą usługi wykonane poza granicami kraju. W razie kontroli podatkowej da to przedsiębiorcy możliwość wykazania, że towary zostały kupione na potrzeby usług opodatkowanych, tyle że nie w Polsce, a za granicą. W ten sposób polska firma zyskuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, związanego z realizacją usługi w innym kraju UE. Oczywiście wywóz towarów do innego kraju UE należy wykazać w Intrastat.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 31.1.2019

  Zakres uprawnień budowlanych będzie w ustawie

  Prawo budowlane będzie regulowało zakres uprawnień budowlanych. Trwają ostatnie prace legislacyjne nad przeniesieniem dotychczas uregulowanego w rozporządzeniu zakresu do ustawy. 

 • 20.3.2008

  Usługi do Niemiec - jak ominąć ograniczenia?

  Wstępując 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej, Polska przystąpiła również do jej rynku wewnętrznego, którego reguły - obok swobody przepływu pracowników oraz swobody zakładania (...)

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 12.4.2019

  E-faktury w zamówieniach publicznych

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania. Od 18 kwietnia (...)

 • 19.6.2018

  RODO w zamówieniach publicznych

  Przepisy RODO mają także zastosowanie do udzielania zamówień publicznych, konkursów i do zawierania umów koncesji na roboty budowlane lub usługi.