VAT na szkolenia informatyczne
Pytanie:
"Spółka informatyczna świadczy usługi wdrożeniowe (wdrażanie oprogramowania), konsultingowe (bieżące uaktualnianie oraz usprawnianie systemu, tworzenie dodatkowych raportów etc.) oraz usługi szkoleniowe z obsługi wdrożonych systemów. W niektórych przypadkach usługa szkoleniowa jest częścią umowy ramowej z kontrahentem na wdrożenie lub obsługę systemu, a czasami jest ona wykonywana w ramach nowej umowy wynikającej z pojawiających się po pewnym czasie potrzeb klienta, który nie potrafi w pełni wykorzystać możliwości systemu. Czasami klienci zgłaszają także zapotrzebowanie na szkolenie z systemów współpracujących z systemem wdrożonym przez spółkę. Nie każdy klient może odliczać VAT, stąd wątpliwości co do ceny brutto. Czy każda usługa szkoleniowa tego typu jest wolna od podatku VAT? A jeżeli nie, to jakie kryteria musi spełniać usługa, aby mogła z tego zwolnienia korzystać? Jaką dokumentację należy posiadać, aby zwolnienie z VAT nie zostało zakwestionowane przez urząd skarbowy?"
Odpowiedź prawnika: VAT na szkolenia informatyczne
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji nr 7 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług do grupowania 80. Przy symbolu PKWiU 80 dodano znaczek "ex" oznaczający (według objaśnień do pozostałych załączników do ustawy), że dana pozycja załącznika odnosi się wyłącznie do usług z danego grupowania.
W związku z tym, iż w grupowaniu PKWiU 80 mieszczą się wyłącznie usługi w zakresie kształcenia, trudno byłoby wyodrębnić z nich te usługi, które byłyby wyłączone ze zwolnienia od podatku, tym bardziej, że ustawodawca również nie wyszczególnił w poz. nr 7 załącznika nr 4 do ww. ustawy żadnych usług, dla których omawiane zwolnienie nie miałoby zastosowania. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wszelkie usługi szkoleniowe, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 80 zwolnione są od podatku od towarów i usług (tak: informacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z dnia 25 maja 2004 r., sygn. IIUSPP/443/16/40/60603/04).
W celu uzyskania pewności prawidłowej klasyfikacji świadczonych usług szkoleniowych do grupowania PKWiU 80 podatnik powinien jednak wystąpić o wskazanie zaklasyfikowania usługi i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Opinia taka może być ważnym dowodem w przypadku ewentualnego sporu z organami podatkowymi co do zaklasyfikowania świadczonych przez podatnika usług szkoleniowych do grupowania PKWiU 80 i tym samym zwolnienia tych usług z VAT.
Uzyskanie opinii interpretacyjnej urzędu statystycznego jest tym bardziej istotne, iż w przypadku szkoleń związanych z oprogramowaniem istnieje realne zagrożenie zakwalifikowania szkoleń świadczonych w zakresie oprogramowania do grupowania PKWiU 72, co powodowałoby konieczność ich opodatkowania VAT, w tym w szczególności do:
- PKWiU 72.21.11-11-00.00: "Usługi w zakresie oprogramowania systemowego i narzędziowego",
- PKWiU 72.22.11-00.00: "Usługi doradztwa w zakresie systemów i problemów technicznych",
- PKWiU 72.22.14-00.00: "Usługi konserwacji systemów".
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?