Ustalenie ojcostwa a nieobecność ojca

Pytanie:

Jak powinno przebieć postępowanie prawne o ustalenie ojcostwa w przypadku, kiedy ojciec dziecka wyjechał i jest nieosiągalny w kraju? Nie ma z nim kontaktu, a kobieta jest w 5 miesiącu ciąży. Czy można go pociągnąć w jakiś sposób do odpowiedzialności lub cokolwiek zasądzić bez jego udziału - czy może sprawa ulegnie tylko zawieszeniu do jego powrotu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli ojcem dziecka jest mąż matki, to zachodzi domniemanie jego ojcostwa i nie ma potrzeby niczego ustalać przed sądem. Jeżeli jednak matka nie jest zamężna, to ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie dziecka przez ojca, albo na mocy orzeczenia sądu. Dziecko poczęte, a jeszcze nie narodzone, można uznać. Niedopuszczalne jest natomiast sądowe ustalenie ojcostwa przed urodzeniem dziecka (wytyczne SN z dnia 6 grudnia 1952 r. C Prez. 166/52, OSN 1953, poz. 31). Zatem z postępowaniem sądowym należy poczekać aż do urodzenia dziecka. Jeśli adres pozwanego nie jest znany, należy złożyć do sądu wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej. Będzie on reprezentował interesy pozwanego w procesie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Gabrysia

27.2.2012 13:52:7

Re: Ustalenie ojcostwa a nieobecność ojca

Wszystko prawda,ale-jeśli adres niebedzie znany(chodzi o adres w którym przebywa tatuś,a nie adres zameldowania,bo aby Fdoreczyc wezwanie do sadu potrzeba adresu gdzie tatuś aktualnie przebywa,tak aby mógł odebrać pismo),to nici z ustalenie ojcostwa i alimentow,gdyż niemozna zaocznie ustalić ojcstwa drogie panie!na nic sie zda kurator,bo jeśli tatuś wyemigrował,to tak jak mi powiedział sad-albo znajdę adres tatusia,albo proszę zwrócić sie do funduszu alimenatcyjnego,bo co z tego ze ja poprzez domniemania i zeznania świadków ustale go tym taysueim,skoro on o tym nie będzie wiedział,pozatym prawo za granica nierespektuje takich zarządzeń,wiec albo adres tatusia albo dowodzenia.nie ma co liczyć ze sad go namierzy jeśli podamy np.stary adres,numery rejestracyjne pojazdu,pesel,wszytsko.nie ma co liczyć,bo sad niekiwnie palcem,taka prawda.ale poradzilam sobie,detektyw go znalazł.proszę sie nie obawiać,za granica stawka detektywa jest dużo nizsza niz w Polsce,niewiem czemu,może w Polsce to jesCze nie jest tak popularne,dlatego maja astronmiczne ceny,na szczęście za granica detektyw to już nie takie ohohoh i nie każą sobie płacić zawrotnych kwot,pozdrawiam.wytrwałości.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: