Ustalenie ojcostwa przed obcym sądem

Pytanie:

"Otrzymałem zawiadomienie z sądu, że mam się stawić w celu odbioru dokumentów nadesłanych z zagranicy. Odebrałem je. Po przeczytaniu dowiedziałem się, że jakaś kobieta z Niemiec informuje mnie, że wnosi sprawę o uznanie ojcostwa w stosunku do mnie. 2 lata temu skradziono mi wszystkie dokumenty. Mam na to potwierdzenie. Kobiety tej nie znam i nigdy o niej nie słyszałem. Jak powinienem postąpić?"

Odpowiedź prawnika: Ustalenie ojcostwa przed obcym sądem

Zakładamy, że jest Pan polskim obywatelem. W takim wypadku kompetencję do rozpoznania sprawy o ustalenie ojcostwa ma sąd polski. Nie jest to jednak jurysdykcja wyłączna i sprawa może się też toczyć przed sądem niemieckim. Jurysdykcję wyłączną polski sąd ma wtedy, gdy obie strony mają miejsce zamieszkania w Polsce.  Najprawdopodobniej  sprawa została wszczęta przed sadem niemieckim, a polski sąd doręczył lub wezwał do odebrania pismo procesowe (pozew) w ramach tzw. pomocy prawnej udzielanej sobie wzajemnie przez sądy różnych państw.  W celu wyjaśnienia całej sprawy warto skontaktować się z polski konsulatem w Niemczech; można to zrobić za pośrednictwem ministerstwa sprawiedliwości. Istnieje możliwość, by udzielić konsulowi pełnomocnictwa, dzięki któremu (za zgodą ministra sprawa zagranicznych) będzie mógł zapewnić Panu zastępstwo w sprawie o ustalenie ojcostwa. Przyjęcie takiego pełnomocnictwa konsul może uzależnić od dostarczenia dokumentów (np. wspomnianego potwierdzenia kradzieży dokumentów) oraz wskazania innych dowodów i okoliczności potwierdzających istnienie wymagających ochrony praw i interesów obywatela polskiego, a ponadto od złożenia na piśmie zobowiązania do pokrycia poniesionych kosztów. Oczywiście nie jest wykluczone osobiste stawiennictwo na rozprawie lub samodzielne ustanowienie pełnomocnika. Jeżeli sąd niemiecki wezwie obywatela polskiego zamieszkałego w Polsce do bezpośredniego udziału w postępowaniu przed tym, konsul powinien uzgodnić z wzywającym sądem sprawę pokrycia kosztów podróży tego obywatela i wypłacenia mu diet.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika