Ustalenie składu schedy spadkowej
Pytanie:
"Ojciec (rozwiedziony, 2 dorosłych dzieci) posiadał przed ponownym zawarciem małżeństwa mieszkanie własnościowe. Druga żona (bezdzietna, panna) posiadała również (mniejsze) mieszkanie własnościowe. Oba mieszkania zostały zamienione (prawdopodobnie po ślubie) na jedno mieszkanie własnościowe. Ojciec umiera. Co (mieszkanie czy jego część) jest przedmiotem dziedziczenia i przez kogo (brak testamentu)? Czy masa spadkowa, określona przez Urząd Skarbowy w celu naliczenia podatku od nabycia spadku, ma znaczenie dla podziału spadku (sąd określił nabycie spadku w częściach po 1/3 wprost natomiast US określa masę spadkową w wysokości 1/3 od połowy masy spadkowej)."
Odpowiedź prawnika: Ustalenie składu schedy spadkowej
W analizowanym przypadku do spadku z mocy ustawy dojdą: małżonek spadkodawcy i jego dzieci. Kluczową natomiast sprawa jest określenie co wchodzi w skład masy spadkowej. Jeżeli pomiędzy małżonkami panował ustrój wspólności majątkowej, do masy spadkowej nie wchodzi połowa majątku wspólnego małżonków, gdyż z chwila śmierci jednego z małżonków, drugi małżonek, jako współwłaściciel całego majątku wspólnego staje się właścicielem połowy tego majątku. Spadkobraniu podlegać będzie poołwa majątku wspólnego małżonków. W związku z tym, do spadku dojdą małżonek, oraz dwoje dzieci spadkodawcy, przy czym będą oni dziedziczyć po 1/3 tego, co wchodzi w skład masy spadkowej. Określenie przez sąd, że spadkobiercy dziedziczą "wprost" odnosi się zapewne do kwestii odpowiedzialności za długi spadkowe spadkodawcy. Dziedziczenie "wprost" oznacza, że spadkobiercy odpowiadaja za te - ewentualne - długi spadkodawcy. Określenie to nie ma natomiast znaczenia dla zakresu dziedziczenia. Dziedziczeniu podlegać będzie więc tylko połowa majątku wspólnego małżonków - druga połowa staje się własnością małżonka spadkodawcy. Odnosi się to także do mieszkania. Połowa mieszkania stanowi własność małżonka, natomiast druga połowa podlegać bedzie dziedziczeniu w wysokości 1/3 dla każdego ze spadkobierców (także małżonka)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?