Ustosunkowanie się do zarzutów od nakazu zapłaty

Pytanie:

"Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym w sądzie gospodarczym i będę robił sprzeciw od tego nakazu. Czy powód może jeszcze dostarczyć jakieś dowody jak zrobię sprzeciw?"

Odpowiedź prawnika: Ustosunkowanie się do zarzutów od nakazu zapłaty

W związku z faktem, że w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z postępowaniem gospodarczym nakazowym, należy rozpatrzyć niniejszą sprawę pod względem dwóch przepisów kodeksu postępowania cywilnego: art. 495 § 3 in fine oraz z art. 47912 . Zgodnie z art. 495 § 3 in fine powód może powołać nowe fakty i dowody w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu pisma pozwanego zawierającego zarzuty. Z kolei na podstawie art. 47912 kpc w pozwie powód jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

Warto również zaznaczyć, że w opisanym stanie faktycznym pozwanemu będą przysługiwały zarzuty od nakazu zapłaty - nie zaś sprzeciw. Zgodnie z art. 491 § kpc wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Należy się więc zastanowić, w przypadku doręczenia zarzutów powodowi, czy w takim razie obowiązuje termin tygodniowy czy dwutygodniowy ogólny z art. 47912 dla powoda na ustosunkowanie się do treści zarzutów. Doktryna jak i praktyka stoi na stanowisku, że właściwie mamy do czynienia ze szczególną sytuacją w postępowaniu nakazowym, bo mówimy o twierdzeniach podniesionych w zarzutach od nakazu zapłaty i w związku z tym przepis szczególny mówi, że od takich zarzutów powinniśmy się odnieść w terminie tygodniowym, natomiast i, że w takim przypadku ten przepis szczególny powinien mieć priorytet nad regulacją ogólną w sprawach gospodarczych, tym bardziej, że on służy ogólnym celom sprawy gospodarczej, czyli o przyspieszeniu postępowania, usprawnieniu postępowania.

W związku z powyższym, z ostrożności procesowej wskazana byłoby, ażeby w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z postępowaniem gospodarczym, w ramach którego wszczęto postępowanie nakazowe, doręczono nakaz zapłaty, wydano nakaz zapłaty, doręczono powodowi zarzuty od nakazu zapłaty, aby nie czekać dwóch tygodni, jakby wynikało z 47912 , tylko aby w trybie art. 495 kpc dochować tygodniowego terminu do odniesienia się do zarzutu od nakazu zapłaty, może bowiem się okazać, że sąd podziela właśnie ten pogląd (uznający termin siedmiodniowy). Powód ma więc prawo ustosunkować się do zarzutów wniesionych przez pozwanego, kwestią sporną jest tylko termin czy 14 czy 7 dni (naszym zdaniem lepiej zachować ten drugi termin).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika